Dünya

Peru: Maoistler Ayacucho’da bir hava kuvvetleri subayını öldürdü.

Peru Komünist Partisi (PCP) liderliğindeki Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) bağlı bir gerilla komutanlığı tarafından 9 Ağustos günü, Peru Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda (FAP) görevli bir subayı öldürdüğünü bildirildi. Eylem, Huanta (Ayacucho) eyaletinin Canayre ilçesinde, Virgen de Ccasa mevkiinde gerçekleşti.

Peru Komünist Partisi (PCP) liderliğindeki Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) bağlı bir gerilla komutanlığı tarafından 9 Ağustos günü, Peru Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda (FAP) görevli bir subayı öldürdüğünü bildirildi. Eylem, Huanta (Ayacucho) eyaletinin Canayre ilçesinde, Virgen de Ccasa mevkiinde gerçekleşti.

Öldürülen subayın 26 yaşında, Elmer Audiencio Quispe Ríos olduğu açıklandı. Öldürülen kişi, FAP, Ordu ve Deniz Kuvvetlerinin “maksimum alarm” altındaki askeri birliklerini güçlendiren devriyenin bir parçasıydı.

Eylem stratejik olarak konumlandırılan keskin nişancı bir kızıl savaşçı tarafından gerçekleştirildi. FAP tarafından yapılan açıklamada saldırının titizlikle planlandığı anlaşılmaktadır.

Gerçekleştirilen eylemde kayıp verilmezken, eylemde düşmanın başka kayıpları netleştirilemedi.

Peru Silahlı Kuvvetleri, saldırı sonrası, ormanda arama operasyonu başlattı, ancak herhangi bir sonuç alamadı.

Gerici bir subayın ölümü ile sonuçlanan saldırıdan önce, aynı bölgedeki tren raylarının yanında askeri malzemenin yanı sıra bazı mermiler, orak çekiçli bir bayrakla birlikte bazı patlayıcılar bulundu.

Eylem bilgisi A Nova Democracia sitesi tarafından duyuruldu. Yayında, Peru Komünist Partisi’nin Halk Savaşına yeni bir ivme kazandırmak ve gerilla savaşı ile kitlelerin mücadelesini birleştirmek için gerekli çalışmaları yaptığı ve bu eylemin gerçekleştirildiği Rivers Apurimac, Ene ve Mantaro Vadisi (Vraem), Ayacucho, Junin, Huancavelica eyaletleri arasındaki ormanlık bölgede, PCP Ana Bölge Komitesi’nin (PRC) aktif olduğundan bahsedilmektedir.

Site ayrıca, eylem haberi ile birlikte Vraem’deki PCP’nin lideri olan Yoldaş Laura’yla 2012’de yapılan röportajından bir alıntı da yayınladı. “Biz Komünistler, daha büyük zorluklar için yaratıldık. Emperyalistler ve revizyonistler, kutsal bir ittifak içinde, Partimizin sözde yenilgisinden, sosyalizmin yenilgisinden ve Marksizmin iflasından bahsetmektedir. Biz sizi uyarıyoruz. Silahlarını nasıl hareket ettirdikleri önemli değil, yıkıcı darbeleri ne kadar geciktirseler de, insanlara karşı en karmaşık soykırımı hazırlayanlar yaşamayı hak edemezler. Biz komünizme, değişmez hedefimize ulaşmak için, devrimin talep ettiği kan nehrini geçmeye istekliyiz.”

Ve röportaj şu sonuca varıyor: “Yeni olan her şey ateşli bir mücadelede zorlanmalı, ölmeye karşı direnen yaşlı adama karşı savaşmalı. Hiçbir şey bize pazarlık fiyatından verilmediyse, bunu biz kendi çabamız ile kazandığımızdandır. Kanımızla ve bir an bile tereddüt etmeden, Partiye ve devrime sunulan aydınlık yaşamlarla kazandık. Bunun için komünistler olarak, bilincimizle, göğüs göğüse, elimizde kılıçla ve ölüme meydan okuyarak dövüştük.”

Kaynak: https://anovademocracia.com.br/noticias/9410-peru-maoistas-aniquilam-suboficial-em-ayacucho

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu