Güncel

Pervin Buldan: AKP AİHM kararını ya uygulayacak ya uygulayacak

HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada AKP ve MHP’nin HDP’ye karşı kirli pazarlık yürüttüğünü belirterek “Tüm bu hukuksuzluklar iktidar bloğunun seçim kampanyasıdır. Muhalefete düşmemek için halkı korkutma, muhalefeti böme ve çatıştırma içindeler. Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler” dedi.

Pervin Buldan özetle şöyle konuştu:

Gizli kapaklı görüşmeler

Tehditlere kulak asmadık, asmayacağız, örgütlülüğümüzü ve mücadelemizi geliştireceğiz. 6 milyonun iradesini yok sayanlara ve karşısında duranlara 12 milyon olarak çıkacağız.  Kaybettiklerini gördükleri için iktidar arayış içinde küçük ortağıyla birlikte. 7 Haziran’ı 31 Mart’ı bir daha yaşamamak için her türlü hile ve hurdaya başvurma peşindeler. Ortaklar gizli kapaklı görüşmeler yapıyorlar, biliyoruz, görüyoruz. Türkiye’nin yönetimine aday olan HDP’yi devre dışı bırakabilir miyiz arayışındalar.

“Siz yalan söylüyorsunuz”

Bu ülkenin en önemli ve acil ihtiyacı adalettir. Bize dayatılan adaletsiz yaşamı kabul etmiyoruz. AİHM, Selahattin Demirtaş dosyasıyla ilgili 22 Aralık’ta tarihi bir karar verdi, tahliye çağrısında bulundu. Bu karar sadece Demirtaş’la sınırlı olmayıp tüm tutuklu siyasetçileri kapsamaktadır. Avrupa Parlamentosu da AİHM kararlarını uygulama konusunda Avrupa Komisyonu’nu harekete geçmeye çağıran bir karar aldı. Kararın Türkiye’de muhalefete yönelik yargılamaların, siyasi iktidarın talimatlarıyla gerçekleştiği konusunda ortak görüşe dayanması önemlidir. AİHM kararında Demirtaş başta olmak üzere HDP’ye yönelik dava dosyalarındaki suçlamaların siyasi baskının amaçları için üretilen kılıf olduğu vurgusu önemli yapılmaktadır. AİHM kısaca bu iktidara dedi ki, “Siz yalan söylüyorsunuz, Kürt siyasetçileri intikam hırsıyla yargılıyorsunuz.” AİHM kararı bizi bağlamaz tavrı bu davaların siyasi olduğunun başka bir tescilidir.  AİHM kararı bunu tescil etti. Uluslararası mahkemeler bunu teyit ediyor.

Kobani siyasi dava

AİHM’in yasal örgütlenme olarak tanımladığı DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in tutuklanması ve 22 yıl ceza alması da siyasidir, AİHM’den mutlaka dönecektir.  Kobani davası da siyasi bir davadır ve demokratik siyasete kurulan bir kumpastır. Kendisini siyaseten kapatmış olanlar bu ülkeye faydası olmayanlar demokratik siyaseti 15 Temmuz’un darbeci ruhuyla tasviye etme planı yapıyorlar. Karşımıza siyasetle çıkamayan iktidar bloğu, emrindeki yargı ve güvenlik mekanizmasını kullanarak HDP ile savaş içine girmiştir.

Esenyurt baskını

Hafta sonu Esenyurt ilçe binamıza baskın düzenlendi. Kapısı kırılarak içeri girildi binamızın. Provokasyon amaçlı olan bu baskın partimizi, demokratik siyasetin dışına çekmeye yönelik komploların devamıdır. HDP, gençlerin, kadınların, farklı toplumsal kesimlerin, inançların ve halkların bütün renkleriyle bir arada olduğu bir Türkiye tablosunudur. Partimiz, kuruluğundan beri tek eve dahi ateş düşmesin, toplumsal barış sağlansın diye Kürt sorununun demokratik ve barışçı çözümü için mücadele eden tek partidir. Partimiz, Sayın Öcalan’ı barışçı bir çözüm adresi, iradesi ve imkanı olarak gördüğünü her platforma açıkça dillendirmiştir ve geri durmamıştır bu yaklaşımından.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu