Dünya

GÜNCELLENDİ | Polis engeline rağmen Turgut Kaya için Adalet Bakanlığı önünde eylem

43 gündür açlık grevinde olan Turgut Kaya için bugün iade kararında son söz sahibi olan Adalet Bakanlığı önünde polis engeline rağmen eylem düzenlendi. Kitle İltica Bürosu önüne yürüyor.

Atina: Şubat 2018 tarihinden itibaren Yunanistan hapishanelerinde rehin tutulan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya hakkında kırmızı bülten ve İnterpol araması bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’ye iade kararı verilmişti.

Turgut Kaya politik kimliğinin tanınarak derhal serbest bırakılma talebiyle 43 gündür açlık grevinde. Bugün Turgut Kaya hakkında Türkiye’ye iade kararını görüşecek olan Adalet Bakanlığı önünde Turgut Kaya’ya Özgürlük Platformu tarafından eylem çağrısı yapılmıştı.

Yürüyüşe polis engeli

Saat 11.00’den itibaren bir araya gelen Turgut Kaya’ya Özgürlük Platformu, Adalet Bakanlığı önüne yürüyüş başlattı. Bu sırada polis Adalet Bakanlığı önüne giden yolu kapatarak, kitleyi engellemeye çalıştı.

Adalet Bakanlığı önünden İltica Bürosuna yapılan yürüyüşte polisin, İltica Bürosu’na yaklaşıldığı esnada barikat kurmasına tepki veren komite sözcüleri ve eylemciler, kısa bir bekleyişin ardından ısrarlı duruşla barikatı alkışlarla aşarak sloganlarla İltica Bürosu önüne geldi. Komite sözcüsü bekleyiş esnasında ve İltica Bürosu’nun önünde Yunanca, Turgut Kaya için duyarlılık ve dayanışma çağrısı yaptı. İltica bürosunun önünde Yunanca Turgut Kaya için yapılan açıklamanın ardından oluşturulan 4 kişilik heyet içeri girdi.

2 Partizan okuru ve Turgut Kaya’nın Özgürlüğü için Acil Eylem Komitesi’nden 2 kişi olmak üzere 4 kişi yetkili ile bir görüşme yaptı. Komite süreci ve Turgut Kaya’nın sağlık durumunu anlatılırken, görüşmeye giren heyet, açlık grevinin ilerlediğine ve iltica sürecinin hızlanması gerektiğine vurgu yaptı. Yine görüşmede, bu işlemin hızlanması gerektiği ve normal bir süreç olmadığı, 43 günlük açlığın bir insan hayatı için önemli olduğu söylendi.

Heyet görüşmenin ardından dışarıda bekleyen eylemcilere de açıklama yaptıktan sonra “Turgut Kaya’ya Özgürlük“ sloganı ile eylemi sonlandırdı.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Stgl9-v2HdA&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=pgWMCo_c__I&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=S1kq92hJiuU&feature=youtu.be

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu