Güncel

PSAKD, ABF ile ilişkilerini dondurduğu açıkladı

PSAKD bir açıklama yaparak Süleyman Soylu ile ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül ile yapılan görüşmeyi kınayarak ABF ile ilişkileri dondurulduğunu açıkladı.

H.Merkezi: PSAKD bir açıklama yaparak  AKP’li Süleyman Soylu ile ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül ile yapılan görüşmeyi kınayarak ABF ile ilişkileri dondurulduğunu açıkladı.  Hatırlanacağı üzere devletin katliam politikalarına imza atan İçişleri Bakanı Soylu en son HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak “Size burada yaşama hakkı tanımayacağız” şeklinde tehditler savurmuştu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) yaptığı açıklamada, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül’ün PSAKD Eyüp Şubesi ve Cemevi’nde Süleyman Soylu ile görüşmesine tepki gösterdi.

“Ülkemizin demir yumrukla yönetildiği günlerden geçiyoruz” denilen açıklama, “Toplumumuzun tüm ezilen unsurlarının maruz kaldığı saldırılarla karşı karşıya kalan Alevi toplumumun onurlu mücadelesini sürdürmekte ve kritik anlarda kurumumuz PSAKD’nin her organında görev almaktan kaçmayan bizler Alevi toplumunun yolumuzun, erkânımızın bize öğrettiği ne varsa tüm benliğimizi katarak PSAKD’ye yolumuza hizmet için yol revan olduk” denildi.

Açıklamada, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül’ün PSAKD Eyüp Şubesi ve Cemevi’nde Süleyman Soylu ile randevulu görüşmesinin, içeriği ya da detaylarından bağımsız olarak, Alevi kamuoyunda ciddi anlamda rahatsızlık yarattığı  ifade edildi.

“AKP Bakanı ile görüşmek ilkelerimize uygun düşmemektedir”

Açıklamanın devamında, “24 Haziran seçimlerinden hemen sonra Türkiye halklarını ve inançlarını tehdit eden binlerce insanı cezaevine atan katlettiren AKP iktidarının bakanı Soylu’yla görüşme bizim inancımıza ve ilkelerimize asla uygun düşmemektedir” vurgusu yapılan açıklamada, “Ayrıca görüşenler kadar görüşmeden haberi olup bu görüşmeyi kurumlarımıza aktarmayanların da hatalı bu davranışlarının bizim için kabul edilemez olduğunu, yanlış yapıldığını tüm dostlarımıza duyuruyoruz. Şunu da atlamıyoruz; PSAKD örgütlülüğü elbette yeri ve zamanı şekli kurumumuzca şeffaf bir şekilde belirlendikten sonra görüşmeler yapabilir” diye belirtildi.

Açıklamada, yaşanılan gelişmeler ve yapılan açıklamalar çerçevesinde ABF yönetimi ile ilişkilerin geçici süreliğine dondurulduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, “Bu hatalı eğilimlerinden vazgeçilene kadar da bundan sonraki süreçte PSAKD olarak kendi eylemliliklerimizi devam ettireceğimizi, Alevi toplumunun örgütlü mücadele bayrağını onların demokratik haklarını her alanda ve her yerde kuruluş ilkelerimizin ışığında yürütmeye devam edeceğimizi bildiririz” diye belirtildi.

“Diğer ilgililer hakkında disiplin başlatılmıştır”

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi; “Bu Alevileri, ilericileri, aydınları, devrimci, sol, sosyalist, yurtsever canlarımızı derinden yaralayan bu görüşmenin sorumluları hakkında gerekli yaptırımların yapılması için Genel Merkez Yönetim kurulumuz 08.07.2018 tarihinde toplantı yapmış olup, genel merkez yönetim kurulumuzca duruma dair şube yönetimi ve diğer ilgililer hakkında disiplin işlemleri başlatılmıştır. Yapılan bu çalışmadan sonra genel merkez yürütme kurulumuz tarafınca gerekli disiplin işlemi sonuçlandırılacaktır. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde görev alan tüm canlarımızın bilgisine sunarız.

 

“Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin tüm özneleri Alevi toplumunun gönüllü emektarlarıdır. Alevi İnancının ilkeleri ve inancımızın üyelerinin çıkarları bizim için her şeyden üstündür. Makam koltuk sevdalısı olmayan bizler hiçbir şekilde ilkesiz bir tavır içinde yer almadık almayacağız bunun tüm dostlarımızın bilmesini isteriz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu