Güncel

“Baskılara karşı dayanışma göstermeye devam edeceğiz”

H. Merkezi: Özgür Gündem Gazetesi’nin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için haklarında soruşturma açılan gazeteciler Ayşe Düzkan ve Ertuğrul Mavioğlu ile DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde ifade verdi. Gazeteciler ifade verirken, dört gazeteci hakkında daha aynı konu kapsamında soruşturma açıldığı duyuruldu.

“Örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla haklarında soruşturma açılan gazetecilere DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TGS Genel Başkanı Uğur Güç ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yöneticisi Sibel Güneş ile gazeteci Elif Ilgaz da adliyeye geldi.

İfade öncesi adliye önünde açıklama yapan Basın-İş Genel Başkanı Eren, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için haklarında soruşturma açıldığını ifade etti. Haklarında soruşturma açılan diğer gazetecilerin her Pazartesi günü adliyeye ifade vermeye geleceklerini beliren Eren, dayanışma gösteren gazetecilerin dahi yargılanmasının son derece utanç verici bir durum olduğunu ifade etti. Eren, “Gazetecilere yönelik baskılara karşı dayanışma göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Özgür Gündem gazetesi avukatı Özcan Kılıç’ın verdiği bilgilere göre, dayanışma gösterdikleri için gazeteci Ragıp Duran, Nurcan Baysal ve Ömer Ağın ile Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay hakkında da yanı gerekçelerle soruşturma başlatıldı.

Gazetenin Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya’nın da hakkında “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında savcılığa ifade vereceği öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu