Güncel

“Çerkesler Soci’ye ‘Dur!’ diyecek”

İstanbul: 21 Ekim Cuma günü saat 21.00’de 2014’te Soci’de yapılacak olan kış olimpiyatlarını protesto eden Çerkesler Rus Konsolosluğu önünde açıklama yaptı.

Çerkesler Rusya’nın birçok yerinde olduğu gibi Soci’de de soykırıma uğramışlardır. Çerkes Hakları İnsiyatifi Çerkes halkının mezarlarının üstünde, Çerkes soykırımının ve sürgününün sembol şehri olan Soci’de kış olimpiyat yapılmasını protesto ederek olimpiyatlara katılınmaması yönünde bütün halklara çağrı yaptı. Çerkes İnisiyatifi sözcüsü Kenan Kaplan’ın okuduğu basın açıklamasında eylemlerin sebebi olarak Rusya’nın 400 yıldır sürdürdüğü emperyalist saldırganlık olarak gösteriliyor.

“Soci’de Olimpiyatlara Hayır”, “Rusya Çerkes soykırımın hesabını verecek” pankartlarının açıldığı eylemde, “Soykırımı yapanlar, olimpiyat yapamaz”, “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Yaşasın Çerkeslerin direnişi“ ve Çerkesçe; “Vorepsov Tibze- Vorepsov Tixebze” (Yaşasın dilimiz, yaşasın kültürümüz) sloganları atıldı.

Açıklamada; “Çerkeslere karşı işlenen bu ‘soykırım’ ve ‘sürgün’ suçunun bugünkü cari hukuktaki adı ‘insanlığa karşı işlenmiş suç’tur.” “Çerkesya sadece Çerkeslerin yurdudur ve ebediyen öyle kalacaktır. Mücadelemiz, Çerkes Halkı tüm ulusal haklarını kazanıncaya kadar sürecektir” ifadeleri yer aldı.

Kasım ayının 21’ine saat 21.00’a Rus Konkolosluğu önüne çağrı yapılarak eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu