Güncel

“İdamları kınıyoruz, hesap soracağız”

İstanbul: Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü, İran rejiminin sonuçları olan idamları bugün İstanbul’da bulunan İran Konsolosluğu önünde protesto etti.

BDP İstanbul İl Örgütü, İran rejiminin Kürt tutsaklarından Şerko Maarfi, Habibullah Gulperipur ve Rıza İsmail Mamedi’yi idam etmesini İran Konsolosluğu’na siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Eylem öncesi konsolosluğun önüne çok sayıda çevik kuvvet polisleri barikat kurarak eylem yapılmasına izin vermedi. Ancak dha sonra polis ile BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül arasında yapılan görüşmenin ardından eyleme izin verildi.

Konsolosluk önünde BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül açıklama yaparak, Kürt siyasi tutuklulara yönelik gerçekleştirilen idamların, halen PJAK ile İran arasında sürmekte olan ateşkes döneminde gerçekleşmesinin kendilerini düşündürdüğünü ifade etti,

Bingül’ün ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı BDP İstanbul il yöneticisi Mehmet Akar okudu. Akar, “Kürtlerin statüsünü elde etmek için mücadelesini yükselttiği bir süreçte Kürtlere yönelik saldırıların da çok boyutlu olarak arttığına tanık olmaktayız” dedi.

Ardından Akar, konuşmasına şöyle devam etti;” İdam edilen PJAK üyeleri Hebibullah Gulperipur, Rıza İsmail Mamet ile Mele Rehim Reşidi’nin yanı sıra İran Yüksek Mahkemesi’nin iki Kürt tutsağın daha idamını onayladığı, biz bu idamları nefretle kınaıyoruz”.

Yapılan açıklamanın ve konuşmaların ardından üzerinde “İdamları kınıyoruz, hesap soracağız” yazılı siyah çelenk konsolosluk önüne bırakıldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu