Güncel

“Devlet kemiklerimizden bile korkuyor!”

İstanbul:Cumartesi Anneleri 12 Eylül AFC’ndan 32 yıl sonrada yakınlarının akibetini sordu. Cumartesi Anneleri, bugün sat 12.00’da Galatasaray Lisesi önünde, 12 Eylül’ün üzerinden 32 yıl geçtiğini ama hala kaybedilen yakınlarına dair hiçbir haber verilmediğini, hiçbir şeyin değişmediğini belirterek başladı sözlerine.

12 Eylül 1980 yılında yapılan darbeyle birlikte gözaltında kaybedilenlerin aileleri, yakınları söz alarak “kayıplarımız nerede, yereye gömdüğünüzü biliyorsunuz. Hiç olmazsa kemiklerini verin” şeklinde isyan etti. 

Önce 12 Eylül’de gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in annesi Elmas ana söz aldı; “32 yıldır oğlumu arıyorum. Yavrum nerede? Her kapıya başvurdum ama nerede olduğunu öğrenemedim. Oysa gittiğim 2. Şubenin kapısında arabasını görmüştüm ama beni oradan döverek kovdular. Bari kemiklerini verin oğlumun. Böyle zulüm olur mu, böyle eziyet olur mu bu analara?” dedi. Ardından Nurettin Yedigöl’ün kardeşi, abisinin tek istediğinin eşit, sömürüsüz bir dünya olduğunu dile getirdi.  Kardeşi Nurettin’in sorguda sustuğunu ve davası uğruna öldüğünü vurgulayarak Nurettin’in yerinin söylenmesini istedi.  Daha sonra Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma söz alarak kardeşinin 12 Eylül günü gözaltında kaybedildiğini dile getirdi.

Maksut Tepeli’nin eşi Şehriban, Maksut Tepeli’nin annesinin oğlunun yerini öğrenmek için çok uğraştığını ama karakolda “oğlun öldürüldü, artık karakola gelme” diye kovulduğunu söyledi.  Artık devletten bir beklentileri olmadığını dile getiren Şehriban Tepeli, “Bizler sadece yakınlarımızın kemiklerini istiyoruz ama görüyoruz ki devlet o kemiklerden bile korkuyor ve üç maymunu oynuyor. Bizler oynanan bu oyunlar karşısında mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz!” dedi.

12 Eylül’de gözaltında kaybedilenlerden Veysel Güney’in abisi İsmail Güney, Veysel Güney’in 12 Eylül 1980 darbesinde gözaltına alındığını ve hızla idam kararı verildiğini dile getirdi.

12 Eylül darbesinde kaybedilenlerin yakınlarından sonra haftanın basın açıklamasına geçildi. Nur Sürer’in okuduğu açıklamada, “12 Eylül bu topraklarda gözaltında kaybetmeyi sistematikleştiren politikaların yatağıdır”  şeklindeki sözlerle başladı.  Sürer, bugün 12 Eylül’de kaybedilen onlarca insan  için bir araya geldiklerini, kaybedilen çocuklarının akıbetini sormak için buluştuklarını dile getirdi. Sürer, “Cumartesi Anneleri olarak yalnız 12 Eylül’den değil, 32 yıldır ülkeyi 12 Eylül hukuku, kurumları ve zihniyetiyle yönetenlerden de davacıyız. 32 yıldır kayıplarımızın akıbetlerini gizleyenlerden davacıyız. Kaç yıl geçerse geçsin insanlığın vicdanı kayıplarımızı ve kaybedenleri unutmayacak!” diyerek sözlerine son verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu