Manşet

(foto galeri)”Mücadele tarihimiz direnişlerle dolu”

İstanbul: Zeytinburnu Punto Deri firmasında Deri-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 19 işçinin direnişi tüm çoşkusuyla sürüyor. Punto direnişinin bugün 76. günü ve işçiler direnişi daha da büyütmede kararlı. Punto Deri direnişçileri bugün Punto Nişantaşı mağazası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşçiler  Şişli Askeri Müze Yanındaki Parkta bir araya gelen işçiler “ Sendikal anayasal haktır engellenemez, Punto Deri’de atılan işçiler geri alınsın” yazılı T.Deri-İş Sendikası imzalı pankart açarak  Punto Deri Nişantaşı mağazası önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca direnişçi işçiler “Direne direne kazanacağız”,” Punto’ya sendika girecek başka yolu yok” sloganları atmasının yanız sıra “Punto Deri’de sendika hakkımız engellenemez”,” İşçiler birleşin sömürüye son” “Punto Deri’de atılan işçiler geri alınsın”  dövizleri taşındı.

İşçiler, yürüyüş sırasında direnişin coşkusunu sloganları daha gür atarak gösterdi. Yürüyüş sırasında etrafta bulunanlar işçileri alkışlayarak destekledi.

Yürüyüş Punto Nişantaşı mağazası önünde son buldu. Mağaza önüne gelen işçiler Punto mağazasını işaret ederek “İşte burası sendika düşmanı” sloganını attı. Mağaza önünde direnişçi işçi Ramazan Aygün bir konuşma yaparak Punto Deri Fabrikası’nın yaptığı hukuksuzluklara değinerek kazanana kadar direnişlerine devam edeceklerini vurguladı.

Aygün’ün konuşmasının ardından Deri-İş Sendikası bir açıklama yaparak; Punto fabrikası patronunun işçilerin en doğal ve anayasal hakkı olan sendikal haklarını nasıl gasp ettiğini ve işçilerin taleplerini aktardı.

IMG 3310Açıklamayı Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi okudu. Servi; “Zeytinburnu’nun en gözde firmalarından biri olan Punto Deri, sendika karşıtı tutumunu sürdürüyor. Sendikayı işyerinde istemeyen ve bunun için çeşitli yöntemler uygulayan Punto gelinen noktada 19 üyemizi sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkardı. Üyelerimiz 12 Ağustos’tan bu yana 76 gündür fiilen direniş göstermektedir” dedi ve açıklamaya şöyle devam etti;

“Markalara hayat veren işçiler, kapı önüne koyuluyor”

“Punto işçileri iyi bir geleceği hak ediyor. Artık emeklerinin karşılığını almak istiyor. Ailelerine çocuklarına iyi bir gelecek sunmak istiyor. Bunun için de Punto işçilerinin sendikalı olmaktan başka çaresi yok. Bu talep son derece haklı bir talep. Lüks montlar binlerce Avroya satılıyor. Bu caddede dünyanın en prestijli firmaları yer alıyor. Ve hepsi birer marka. Bu markaya hayat veren işçiler ise kapı önüne koyuluyor. Fakat ne olursa olsun mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz çünkü bizim mücadele tarihimiz direnişlerle ve kazanımlarla dolu” dedi.

Servi son olarak Punto patronunun, sendikal hakka saygı duyması, bununla beraber haksız yereIMG 3384 işten çıkartılan 19 işçinin işe geri alınması gerektiğinin altını çizerek açıklamayı sonlandırdı.
Punto önünde yapılan eylem sonrasında işçiler slogan atarak Nişantaşı’nda bulunan Ermenegildo Zegna Mağazası önüne giderek bir açıklama yaptı. Açıklamayı Musa Servi yaptı. Servi 311 gündür süren Ermenegildo Zegna-Ismaco direnişi sayesinde markanın sendika karşıtı tutumunun mahkeme kararıyla da belgelendiğine, atılan bir işçinin sendikal nedenle atıldığına karar vererek işe geri iade ettiğine değindi. Eylem halaylarla son buldu.

Devrimci Demokrat Sendikal Birlik eyleme kitlesel katılarak Punto Derenişçilerinin yanında olduğunu gösterdi. DDSB’nin yanısıra eyleme, YDK, ESP Zeytinburnu Temsilciliği,DHF ve BDSP katılarak destek verdi.

 

[widgetkit id=360]

 

[widgetkit id=361]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu