Güncel

“Sibel Çapraz ve Ergin Aktaş serbest bırakılsın”

İzmir: İHD İzmir Şubesi, bu hafta Menemen Hapishanesi’nde kalan hasta tutsaklar Sibel Çapraz ve Ergin Aktaş‘ın bir an önce serbest bırakılmalarını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hapishanelerdeki hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. “Susma suça ortak olma ölüyorlar” ve “Adli tıp idam, yargı infaz oldu” yazılı pankartların açıldığı eyleme İHD üyelerinin yanı sıra HDP, Partizan ve ESP’de katıldı.

Basın açıklamasını okuyan İHD yöneticisi Ahmet Çiçek, Menemen R Tipi Hapishanesi’nde kalan hasta tutsaklar Ergin Aktaş ve Sibel Çapraz‘ın durumunu anlattı.

İki eli olmayan Aktaş’ın 6 yıldır hapishanede olduğunu ve ATK 3’üncü İhtisas Dairesi’nin 2013 yılında hapishanede kalamaz raporu verdiğini söyleyen Çiçek, daha sonraki yıllarda da Aktaş için 2 kez daha hapishanede kalamaz raporu verilmesine rağmen raporların dikkate alınmadığını belirtti.

Aktaş ile avukatının yaptığı görüşmede sağlık durumunun giderek kötüye gittiğini öğrendiklerini ifade eden Çiçek, hapishane idaresinin yapılan başvurulara kayıtsız kaldığını söyledi.

Çiçek, Gever’de 27 Kasım 2015 tarihinde zırhlı araçtan açılan ateşle ağır yaralanan, 15 ameliyat geçirdikten sonra tedavisi devam ederken tutuklanan DBP’ İl Genel Meclis üyesi Sibel Çapraz’ın durumunu anlattı.

Çapraz’ın durumunun da kötüye gittiğini belirten Çiçek, Çapraz’ın defalarca tedavi gördüğü hastanede ameliyat olması yönünde rapor verilmesine rağmen,dikkate alınmadığını vurguladı.

Durumuna dikkat çekmek için açlık grevine giren Çapraz’ın ölümle burun buruna olduğunu ifade eden Çiçek, Aktaş ve Çapraz ‘ın bir an önce serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu