Güncel

“Tutuklu gazetecilerin sesi olmaya devam edeceğiz”

İzmir: Tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılmasını isteyen İHD İzmir Şubesi, konuyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hapishanelerde tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılması amacıyla dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasını okuyan İHD İzmir Şube Yöneticisi Sevtap Erdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cezaevinde bir gazeteci bile yok” sözünü hatırlatarak, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verilerine göre şu an tam 37 gazetecinin tutuklu ya da hükümlü olarak hapishanede bulunduğunu söyledi.

Devletin, muhalif gördüğü yayınları yasaklayıp bu haberleri yapan gazetecileri cezalandırmaktan derhal vazgeçmesi gerektiğine dikkat çeken Erdemir, Türkiye’de gerçekleşen olayların ardından büyük bir hızla yayın yasağının getirilmesi ve halkın haber almasının tümden önüne geçilmesinin düşündürücü olduğunu söyledi.

Hapishanelerdeki özgür basın tutsaklarından gelen mektupların da bir kısmını okuyan Erdemir, “Basın özgürlüğünün önemini basın emekçilerinin yaşadıkları hak ihlallerini yine siz basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna aktarmaya çalıştık” dedi.

Devletin basın özgürlüğünü yok saymaktan ve tarafsızca mesleklerini icra etmeye çalışan gazetecileri cezalandırmaktan derhal vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Erdemir, bu konunun her zaman takipçisi olacaklarını ve hukuksuzca hapishanelerde tutulan gazetecilerin dışarıdaki sesi olmaya devam edeceklerini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu