Emek

Real ve Uyum/Makro direnişçi işçiler eylemlerini sürdürüyor

Real direnişi bir yılını doldururken işçiler kararlılıkla eylemlerini Media Markt ve Metro önlerinde, kasa kilitleme eylemleri ile devam etti.

H. Merkezi: Geçen hafta MAKRO/UYUM işçilerinin haklarının ödeneceği sözünü veren ancak sözünde durmayan MİGROS’un önünde de eylemler yeniden başladı.

Cumartesi günü Real ve Makro/Uyum işçileri Sendika yöneticilerinin de katılımı ile İstanbul Ataşehir’de bulunan Emaar Square Mall AVM’de Media Markt mağazasından “alışveriş” yapma, kasa kilitleme eylemi yapmak için AVM’ye bir raya geldi. Emaar Square Mall AVM’nin önünde toplanan işçiler sloganlar atarak, konuşmalar yaparak haklarını alıncaya kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerin, bu baskıların kendilerini yıldıramayacağını belirtti.

İşçilerden sonra söz alan Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu baskıların, gözaltıların işçileri yıldıramayacağını, sendika olarak bu mücadelenin başarıya ulaşması için işçilere sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade etti. Burada bir süre oturma eylemi de yapan işçiler daha sonra buradaki eylemi bitirerek Metro’nun önüne gittiler.

 

METRO Kozyatağı ve Migros Genel Müdürlüğü eylemleriyle devam etti

Emaar Square Mall Avm’nin önünde ki basın açıklaması ve protestonun ardından işçiler Kozyatağı Metro önüne gittiler. Burada işçiler alış veriş yapmak için METRO mağazasının içerisine girmek istediler. Her zamanki gibi ÖGB ve polis işçilerin içeri girmesine engel oldu. Bunu sloganlarla protesto eden işçiler Metro Mağazası önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar. Söz alan işçiler Metro’nun işçi düşmanlığı yaptığını, yasal haklarını gasp ettiğini belirterek bu haklarını asla METRO’ya bırakmayacaklarını dile getirdi. İşçiler buradaki eylemin ardından Ataşehir Migros Genel Müdürlüğü önüne gittiler.

“Media Markt’tan, Metro’dan ve MİGROS’tan  alış veriş yapma”

Ataşehir Migros Genel Müdürlüğü önüne gelen Real ve Makro/Uyum işçileri MİGROS Mağazasının içerisine girmek istediler. Patron mağazanın giriş kapılarını kapattı. Çevik kuvvet mağaza girişine barikat kurdu. İşçiler ve polis arasında arbede yaşandı. İşçiler Polisin ve patronun tutumunu protesto ettiler. Burada bir basın açıklaması yapan işçiler MİGROS’un işçilerin haklarını ödeme konusunda verdiği sözü tutmadığını, bu nedenle ara verdikleri eylemlerine daha kitlesel olarak haklarını alıncaya kadar devam edeceklerini belirttiler. MİGROS’un sözünü tutmaması alkışlarla ve sloganlarla protesto edildi. Burada ki eylem bir süre daha devam etti.

İstanbul’daki bu üç eylemde de işçiler aileleri ve çocukları ile birlikte eyleme katıldı. Bütün eylemlerde polislerin ile “yoğun güvenlik” önlemleri almıştı. Her türlü baskıya rağmen Real ve Makro/Uyum işçilerinin eylemleri haklarını alıncaya kadar kitlesel olarak devam edecektir.

Real direnişçileri pazar günüde Ankara’da bulunan Etlik Metro Mağazası önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptılar. Burada da işçiler yaşadıkları süreci anlatarak mücadeleye devam edeceklerini bir kez daha ifade etti. Aileleri ile birlikte eyleme katılan işçiler Metro Mağazasının önünde bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

Bütün eylemlerde direnişçi işçiler halka çağrı yaparak Media Markt’tan, Metro’dan ve MİGROS’tan  alış veriş yapmayarak kendilerine destek olmalarını istediler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu