Emek

Real ve Uyum/Makro işçilerin direnişi kararlılıkla sürüyor

Real ve Uyum/Makro Direnişçileri Levent’te ki  Media Markt, Yenibosna’da Koçtaş AVM, Starcity AVM’de Kasa kilitleme eylemi ve Güneşli Metro önünde  basın açıklaması yaptı. Direnişçiler ortaklaştırdıkları eylemleri ile Kurban Bayramı sonrası bir kez daha Metro, Media Markt ve Migros’dan gasp edilen haklarının ödenmesi için basın açıklamaları ve kasa kilitleme eylemleri yaptı.

H. Merkezi: Real ve Uyum/Makro Direnişçileri Levent’te ki  Media Markt, Yenibosna’da Koçtaş AVM, Starcity AVM’de Kasa kilitleme eylemi ve Güneşli Metro önünde  basın açıklaması yaptı.Direnişçiler ortaklaştırdıkları eylemleri ile Kurban Bayramı sonrası bir kez daha Metro, Media Markt ve Migros’dan gasp edilen haklarının ödenmesi için basın açıklamaları ve kasa kilitleme eylemleri yaptı.

Media Markt’ta kasalar kilitlendi

İlk eylem Levent’teki Media Markt Genel Müdürlüğü’nün de bulunduğu mağazada gerçekleşti. Media Markt mağazasına giren işçiler kısa zamanda tüm kasaları kilitledi. Kasa önünde kuyruklar oluştu. Müşterilerin bazıları işçilere destek vererek alışveriş yapmadan mağazadan ayrıldılar. Kasa kilitleme eyleminden sonra işçiler, mağaza önünde bir süre sloganlar atılarak bekledi. Ardından yapılan basın açıklaması ile burada ki eylem bitirildi.

Koçtaş AVM ve Starcity AVM eylemlerinde MİGROS alış veriş sepetlerini sakladı  

Koçtaş AVM ve Starcitiy AVM’de bulunan MİGROS mağazalarında ayrı ayır eylemler yapıldı. Her iki yerde de bulunan Migros mağazalarına giren Uyum/Makro Real direnişçileri alış veriş yapmak için sepet bulamayınca yaratıcılıklarını kullanarak çamaşır sepetlerini, plastik mutfak sepetlerini, büyük tava ve tencereleri kullanarak içlerini aldıkları ürünlerle doldurdular. Kasalara geldiklerinde önceki eylemlerde olduğu gibi tüm kasiyerler patronun talimatı ile kasaları terk etti. Uzun bir süre mağazaların içerisinde konuşmalar yaparak eylemlerine devam eden işçiler, Nakliyat İş sendikası genel Başkanın Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşmasının ardından sloganlar ve alkışlarla durumu protesto ederek basın açıklamalarını yapmak üzere dışarı çıktı.

Eylemler sırasında MİGROS mağazalarının içinde bulunan müşterilerde aldıkları ürünleri kasalardan geçiremeyince MİGROS yönetimine tepki gösterdi.

Güneşli Metro, özel güvenliği ile kapıya etten duvar ördü

Direnişçiler Güneşli Metro mağazasının önüne geldiklerinde Metro’dan alışveriş yapmak için mağazaya girmek istedi. Ancak giriş kapısını özel güvenlik çalışanı etten duvar örerek kapattı. Özel güvenlikle birlikte mağazanın bahçesinde polis de saldırmak için hazır bekledi. İşçileri içeriye almayan mağazanın müdürü ile işçiler arasında tartışma yaşandı. İşçiler içeriye giremeseler de bulundukları kapı özel güvenlik tarafından kapatılınca o kapıdan araçla girmek isteyen müşteriler de giremedi. Bir süre burada eyleme devam eden direnişçiler konuşmalar yaparak, sloganlar atarak mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini bir kez daha belirttiler.

Eylemlerden sonra yapılan açıklamalarda işçiler haklarını alıncaya kadar yılmadan, bıkmadan direnişe ve mücadeleye devam edeceklerini belirttiler. “Metro işvereninin şikayetleri, gözaltılar, provokasyonlar bizleri yıldıramaz” diyen Real ve Uyum/Makro direnişçileri mücadele zaferle sonuçlanıncaya kadar METRO, MEDİA MARKT ve MİGROS mağazalarının  eylem alanı olmaya devam edeceğini bir kez daha ifade ettiler.

Metro Market patronları, Nakliyat İş genel Başkanı, Örgütlenme Daire Başkanı ve Real işçileri hakkında, suç duyurusunda bulunduğu için eylemlerin ardından işçiler, Bağcılar emniyet şubesine, toplu bir biçimde ifade vermeye gitti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu