Güncel

Redhack’e 24 yıl hapis istemi

H. Merkezi: Redhack hakkında açılan soruşturma tamamlandı. Savcılık Redhack hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak ve çeşitli bilişim suçlarından” 24 yıla kadar hapis cezası istedi!

Ankara Başsavcı vekilliği tarafından 20 Mart’ta başlatılan soruşturma kapsamında aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu yedi kişi tutuklanmıştı.

Klavyeler silah

İddianamede örgüte üye olduğu iddia edilen 10 kişi hakkında “silahlı terör örgütüne üyelik ve çeşitli bilişim suçlarından” 8,5 yıl ile 24 yıl arasında hapis cezası istendi.

Savcı Mustafa Naşer tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede tutsaklar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak, açıklanması yasak gizli belgeleri temin etmek, kişisel verileri hukuka ayrı olarak ele geçirmek ve yaymak, bilişim sisteminin işleyişini engellemek veya bozmak, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmek ve orada kalmak” suçlamalarında bulunuldu.

Redhack ise daha önce yaptığı açıklamalarda tutuklu bulunan kişilerin grupla herhangi bir bağlantısı olmadığını ifade etmişti.

Savcılık hazırlanan iddianameyle, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu pek çok devlet sitesini hackleyen grubun, “silahlı” olduklarını da ileri sürmüştü.

Hiyerarşik ve yapısal

Savcı Naşer, iddianamesinde grubun “silahlı terör örgütü” kapsamında değerlendirilmesini ise şöyle açıkladı:

Hiyerarşik ve yapısal düzen içerisinde terör örgütü gibi organize oldukları, yazılama ve afişleme olaylarını gerçekleştirdikleri, eylemlerin fotoğraflarını internette yayınladıkları, eylemlere müdahale eden kurumları internet sitelerine saldırıp ele geçirdikleri bilgi ve belgeleri yayınladıkları, kurdukları internet sitelerinde örgütün tanımını yaptıkları…

İnternette gerçekleştirdikleri eylemler ile kendileri gibi yapıya sahip THKP/C, THKO, TKP/ML, DHKP/C, MLKP ve PKK gibi Marksist-Leninist-Maoist sol ve bölücü terör örgütlerine dijital destek verdikleri, bu anlamda RedHack Kızılyıldızlar grubuna üye kişilerin, diğer yasadışı örgütlere üye mensup olmasalar dahi örgüt adına suç işleyen konumunda bulundukları belirlenmiştir.

“oğlum bak git!”

Twitter hesabından, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameyi değerlendiren Redhack ise “24 yıl isteyip Anadolu’daki tüm örgütleri bizim mahkemeye katmışlar. Bak açık söylüyoruz, sinirimizi bozmayın. Bak oğlum git dedik, ona göre” diye yazdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu