GüncelManşet

(Video) Rojava’ya Destek Yasak!

H. Merkezi: BDP ve DTK’nın çağrısıyla Rojava halkıyla dayanışma mitingi Ceylanpınar’da polis saldırısına rağmen gerçekleşti.

Türkiye ve T. Kürdistanı’nın birçok ilinden çıkan binlerce insan dün saat17.00’de yapılması planlanan Barış nöbeti için Ceylanpınar’a geldi. 3 Fidan Parkı’nda yapılan kısa konuşmaların ardından BDP İlçe Örgütü’ne yürümek isteyen kitlenin önünü kesen polis, gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Kitle de polise taş ve molotoflarla karşılık verdi.

Viranşehir’de de asker ve polisler tarafından yapılan sert saldırılara rağmen geri dönmeyen ve aralarında BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk’un da bulunduğu kitle, Ceylanpınar girişinde BDP’lilerin de aralarında olduğu binlerce kişi tarafından YPG, PKK ile KCK bayrakları, PKK önderi Abdullah Öcalan posterleri ve Rojava’da yaşamını yitiren YPG’lilerin fotoğrafları ile karşılandı.

Kitleye hitaben ilk olarak Aysel Tuğluk seslendi. Polisin saldırı ve engellemelerine dikkat çeken Tuğluk, tüm bu engellemelerin Kürt halkını yolundan alıkoymaya yetmeyeceğini dile getirdi. Ceylanpınar’da çetecilerin kurşunları sonucu yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Tuğluk, Halep’te çeteciler tarafından katledilen sivilleri andı. Özgür demokratik Rojava’nın inşasına kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Tuğluk, “Devrimi yaratmak kadar korumak da önemlidir. Rojava devrimini kırmak, Kürtlerin statü kazanmasını istemeyenler var. Rojava halkı ‘Yaşam olacaksa özgür olsun’ diyerek direniyor. Halkımız kimsenin toprağını gasp etmedi. Demokratik hakların istiyor” şeklinde konuştu. Daha sonra Rojava halkının direnişini selamlayan Selahattin Demirtaş ise parti binası önünde gerekli açıklamayı yapacaklarını söyledi.

Bunun üzerine on binler parktan BDP İlçe Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti. Parkın hemen çıkışında ise çok sayıda TOMA, akrep tipi zırhlı araç ve yüzlerce çevik kuvvet polisi kitlenin önünü kesti. Kitlenin yürüyüşüne izin vermeyen polis, gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıya geçti. Kitle de polis saldırısına taş ve molotoflarla karşılık verdi. Çatışma yaklaşık 2 saat sürdü. Polisin saldırısı sonucu 1’i ağır 6 kişi yaralandı. Yüzüne gaz bombası fişeği isabet eden ve durumu ağır olan Aylan isimli kadın Urfa Mehmet Akif İnan Hastanesi’ne kaldırıldı. Polisin TOMA ve Akrep tipi zırhlı araçlar ile gençlerin ise taşlarla kurduğu barikat nedeniyle Viranşehir-Ceylanpınar kara yolu trafiğe kapandı.

 

[widgetkit id=275]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=0XZ1OaJNdWs{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=8laaDCf5VBk{/youtube}

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu