GüncelKadın

Rosa kadın derneğine baskın

Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği ve birçok adrese polislerce baskın düzenlendi. Yapılan baskınlarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Rosa Kadın Derneği’ne sabah saatlerinde polis tarafından baskın düzenlendi. Dernekte polis araması sürerken, kentte birçok adrese de baskınlar yapıldığı belirtildi.

Diyarbakır’da sabah erken saatlerde yapılan polis operasyonunda bir çok adreste arama gerçekleştirilip, gözaltılar yapıldı. Arama yapılan adreslerden biri de merkez Kayapınar ilçesindeki Rosa Kadın Derneği oldu. Dernekteki aramalar halen devam ederken, kentteki birçok adrese daha aramalar yapıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “legal yapı altında örgütün kadın yapılanması içerisinde faaliyet gösterip örgütsel görüşme, yürüyüş ve toplantı düzenledikleri” iddiasıyla aralarında kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu 33 kişi hakkında yakalama kararı çıkardığı belirtildi.

Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Rosa Kadın Derneği’ne sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Dernekte polis araması sürerken, kentte birçok adrese de baskınlar yapıldı. Baskınlarda şimdiye kadar aralarında TJA aktivistleri Zelal Bilgin ve Sevim Biçici, Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Necla Tamriş, DBP MYK üyesi Zeynep Üren, DBP İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un basın danışmanı Gurbet Özel, JİNNEWS muhabiri Beritan Canözer, Barış Annesi Nezahat Teke, Diyarbakır Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, HDP Kayapınar eski Eşbaşkanı Besile Narin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Bahar Karakaş Uluğ, Şehriban Zoğurli, Ruken Bekalp, MED-DER Eşbaşkanı Şilan Kan, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok ile Nurşen Akbal, Ayşan Kanuş Zengin, Leyla Akgül’ün de aralarında bulunduğu 22 kadın gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok’un da ev hapsinde olduğu öğrenildi. ESP’ye yönelik 14 Ocak’ta başlatılan operasyonda gözaltına alın

Rosa Kadın Derneği, Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Bizler mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Burudayız, buradayız ve burada olacağız” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu