Emek

“Sadaka değil hakkımızı istiyoruz”

H. Merkezi: 4 aylık maaşları, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden 31 Şubat’ta işten çıkarılan ve o tarihten itibaren patronlarına ulaşamayan Kazova Tekstil işçileri, 19 Haziran Çarşamba günü saat 13.00’da, Şişli Camisi önünde bir araya geldiler.

Önlüklerini giyip, “Kazova Tekstil Patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu’ya Haklarımızı Yedirmeyeceğiz” yazılı pankartı açan işçiler, “Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz”, “Hakkımızı Ümit Somuncu’ya Yedirmeyiz”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Yaşasın Kazova Direnişimiz” sloganları eşliğinde fabrikalarının önüne kurdukları direniş çadırına kadar yürüdüler.

Burada yapılan basın açıklamasında; Direnişe başlayalı 4 ay, çadırı kuralı 52 gün olduğunu, fakat patronlarının hala köşe bucak saklandığını dile getiren işçiler, Ümit Somuncu’nun Çalık Holding’de Kurumsal iletişim müdürlüğü yapan kızı Gaye Somuncu’yu da babalarıyla aynı kefeye koyduklarını ve peşini bırakmayacaklarını” söylediler.

 

Çalık önünde eylem

Bu eylemin ardından daha önce defalarca patronlarının evine giden ancak ulaşamayan işçiler, Ümit Somuncu’nun Çalık Holding’de Kurumsal iletişim müdürlüğü yapan kızı Gaye Somuncu’ya üçüncü kez gittiler.

Saat 15.30’da Zincirlikuyu’daki Çalık Holding önüne gelen işçiler yaptıkları açıklamada:

Defalarca telefonda ve bir kez de yüz yüze görüşmemize karşın somut bir adım atmamış olması nedeniyle yine buradayız. Madem mazlumun yanında olduğunu iddia ediyorsun, şimdi hakları gasp edilen işçilerin yanında yer alarak, yıllardır gösterdiğin duyarlılığı bizler içinde gösterip, babanın ve ağabeyinin karşısına dikilmelisin. Nereye giderseniz gidin sizinde peşinizi bırakmayacak, arayıp bulacak, her yerde babanız ve ağabeyinizin yanına koyacağız. Haklarımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğiz” denildi.

Açıklamanın ardından yarım saat oturma eylemi yapıldı. Bu esnada yoldan geçen araçlar korna çalarak, alkış tutarak işçilere destek oldular. Haftaya aynı saatte burada olunacağı duyurusu yapılarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu