Kadın

“Sahaya iniyoruz, mahalledeyiz, evlerin içindeyiz. Kadınlar yeniden birbirlerinin ellerinden tutmaya başlayacaklar”

HDP Kadın Meclisleri yerel seçimlerde gasp edilen kazanımlarını geri alacaklarını ve bunun için iddialı olduklarını belirtti: “Yeniden özgürlükçü, eşitlikçi ve halkçı bir perspektif ile sahaya iniyoruz"

HDP Kadın Meclisleri yerel seçimlerde gasp edilen kazanımlarını geri alacaklarını ve bunun için iddialı olduklarını belirterek, “Yeniden özgürlükçü, eşitlikçi ve halkçı bir perspektif ile sahaya iniyoruz, mahalledeyiz, evlerin içindeyiz. Kadınlar yeniden birbirlerinin ellerinden tutmaya başlayacaklar” dedi.

Jinnews’ten Dilan Babat’a konuşan HDP MYK üyesi İlknur Birol yerel seçimler için hazırlık yapmaya başladığını dile getirerek yerel seçim gündemi ve yeni süreçte mücadele hattını planlamak üzere önceki gün partinin kadın il Eşbaşkanlarıyla Genel Merkez binasında bir araya geldiklerini dil getirdi.

 

“Eksikliklerin olduğu yerden devam edeceğiz”

“Tek adam rejimi”nin faşizm koşullarında bütün toplumu rehin aldığını ve krizin halkı yoksullaştırdığını belirten İlknur, yoksulluğun, işsizliğin ve kadın mücadelesinin toplantının ana başlıkları arasında yer aldığını söyledi. İlknur,  toplantıda öne çıkan somut planlamaları ise şöyle aktardı:

“Önümüzdeki günlerde kadınlar açısında daha özgürlükçü, eşitlikçi bir yaşam için mücadele ve direniş hattını yeniden ortaya koyacağız. Örgütsel eksikliklerimizi gördük ve en kısa sürede bunları tamamlayarak, dayanışmayı geliştiren tekçi otoriter rejimin ve devlet aygının hayatımıza yığdığı bir sürü zorluğa karşı mücadele hattını yeniden şekillendirmeye devam edeceğiz.  Yaşanılan bunca eksiklikleri görerek kadınlarla dayanışma hattımızı en güçlü şekilde örerek mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz”

 

‘Kadın meclislerimizi mahallere kadar yayacağız’

Toplantının ana gündem maddelerinden birinin de Kürt coğrafyasına yapılan zulüm olduğunu ifade eden İlknur,  yaşanılan bunca zulme karşı kadınların örgütlü mücadelesinin cevap vereceğini söyledi.

Önümüzdeki günlerde yereldeki halkla daha fazla buluşacaklarını dile getiren İlknur, “HDP kadın örgütü, HDP kadın Eşbaşkanları ve onun altında bulunan kadın meclisleri bütün mücadele eden örgütlerle yan yana durarak, daha önce söylediğimiz ve vermiş olduğumuz söz ile birlikte, kadınların tecrübelerini zenginleştirerek, yeni dönemde de bir çalışma planlamasına karar verdik. Önümüzdeki günlerde iç örgütlenmemizi, eğitimlerimizi ve kadın meclislerimizi mahallere kadar yayacağız. Daha fazla yan yana gelmekle birlikte partinin bu eylemlikleri ile ciddi, diri bir kadın partisini yeniden yapılandırmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Gasp edilen bütün belediyeleri yeniden alacağız”

Belediyelere atanan kayyımların pratiğinin ortada olduğunu belirten İlknur, kadın mücadelesinden korkan erkek egemen zihniyetin ilk icraatının kadın birimlerini kapatmak olduğunu vurguladı. İlknur, “Önümüzdeki dönem yerel seçimlere HDP olarak, bizden gasp edilmiş bütün belediyeleri alacağız. Yeniden özgürlükçü, eşitlikçi ve halkçı bir perspektif ile iradenin halkta olduğu, üretme ve yönetme biçimi için mücadele vereceğiz. Sahada tekrar kadınlarla yan yana, tohumu mayayı yeniden ekecek bir çalışma yürüteceğiz” diye konuştu.

 

“Sahaya iniyoruz,  mahalledeyiz, evlerin içerisindeyiz”

Yerel seçimlerde kadınlar olarak gasp edilen kazanımlarını geri alacaklarını ve bunun için iddialı olduklarını dile getiren İlknur, kayyımların yaptıkları yolsuzluklarla gerçek yüzlerini bir kez daha gösterdiklerini aktardı.

İlknur, şöyle devam etti: “Belediyelerimize atanan kayyımlar, hırsızlıklarıyla gündeme gelmeye devam ediyorlar. Halkımız, çiçek dikerek, koca posterlerle şehirleri donatarak ‘belediye hizmetleri yapıyoruz’ gösterisine daha fazla izin vermeyecek. Kürdistan illerinde Kürt halkının iradesini temsil eden yerel yönetimler ve özellikle kadın özgürlükçü çizginin yeniden inşa edilmesi için önümüzdeki yerel seçimlerde bir kez daha iradelerini ortaya koyacaklar.  Sahaya iniyoruz, mahalledeyiz, evlerin içindeyiz. Gündelik hayata tekrar dokunacağız. Kadınlar yeniden birbirlerinin ellerinden tutmaya başlayacaklar.  Ülkenin umudu olmaya devam edeceğiz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu