Dünya

Saibaba’nın tutukluğuna itiraz edildi

Eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Katju, Saibaba’nın serbest bırakılması için valiye başvuruda bulunurken Saibaba’nın eşi yaptığı açıklamada Hint devletinin Saibaba’ya dönük politikalarının onun ölmesini istediğini gösterdiğini belirtti

ÇEVİRİ | Hindistan: Eski Yüksek Mahkeme Yargıcı A. Markandey Katju, aktör Sanjay Dutt’un erken tahliyesi için girişimde bulunduktan sonra, Nagpur Merkez Hapishanesi’nde Maoist olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan, eski Delhi Üniversitesi Profesörü GN Saibaba’yı yönelik, Vali Ch Vidyasagar Rao’ya başvuruda bulundu.

A. Katju “yorum yapmak için uygun değil” dedi, ancak bir Raj Bhavan sözcüsü dilekçenin alındığını doğruladı ve başkanlık sekreterine yorum için gönderildiğini ekledi. Raj Bhavan kaynakları, başka şeylerin yanı sıra, itirazda, tekerlekli sandalyeye bağlı Saibaba’nın kötüleşen sağlığından da bahsedildiğini söylediler.

“Hükümet Saibaba’nın ölmesini istiyor”

GN Saibaba’nın çeşitli sağlık sorunları var.  Saibaba’nın eşi Vasanta Kumari. “Biz Haydarabadlıyız. Eyalet hükümetinden kocamı Hyderabad’daki Cherlaparli hapishanesine sevkini istedik çünkü tüm akrabaları orada yaşıyor. Nagpur’daki hastaneler ona iyi davranmıyor” dedi.

Nagpur merkez hapishanesindeki şartlarla baş edemeyen eski İngilizce profesörü geçen yıl Aralık ayında validen başka bir hapishaneye sevk talep etti. Daha sonra eşi yetkililere Haydarabad’a sevk edilmesini istedi. Hükümetin onun ölmesini istediğini iddia etti.

Saibaba ve diğer dört kişi, 7 Mart 2017’de görülen duruşmasında mahkeme tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: https://mumbaimirror.indiatimes.com/mumbai/crime/katju-urges-guv-to-pardon-gn-saibaba/articleshow/65446701.cms

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu