Dünya

Sağlık Emekçileri, baskılara karşı genel greve gitti

H. Merkezi: Meksika Öğretmenler Sendikası’nın(CNTE) yaptığı genel grev çağrısına uyan yüz binlerce sağlık emekçisi ulusal çapta iş bıraktı. CNTE’nin güçlü olduğu ve çoğunlukla yerli halklardan oluşan güney eyaletlerinin de içinde olduğu genel greve ülke çapında katılımlar oldu.

Hem sağlık, hem de eğitim emekçileri hükümetin yeni sağlık ve eğitim reformlarına karşı çıkıyor. Doktorlar, hemşireler, acil çalışanları, anestezi uzmanlarının da içinde olduğu #YoSoyMedico17 grubundan 200.000 sağlık çalışanı hükümetin Evrensel Sağlık Sistemi reform planına karşı genel greve katıldı. Sağlık emekçileri yeni sağlık sistemi reformunun, sağlık sektörünün özelleştirilmesini hedeflediğini bunun için de direneceklerini söylüyor.

Başkan Pena Nieto göreve başlamasının ardından, ilk 20 ayda enerji, sağlık ve eğitim alanlarında 11 neoliberal yapısal reformu onayladı. On binlerce eğitim emekçisi hükümetle bu reformları görüşmek üzere Mayıs ayından beri grevdeydi. Hükümet öğretmenlerle görüşmeyi reddediyordu. Geçtiğimiz günlerde 6 eğitimcinin katledildiği direnişten sonra hükümet eğitim emekçileri ile görüşebileceğini açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu