GüncelManşet

Sarıgazi Halk Festivali OHAL bahanesiyle engellendi

H. Merkezi: Her yıl düzenlenen Sarıgazi Halk Festivali OHAL gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. Bu yıl 1-2 Ekim tarihlerinde “Birleşiyor, örgütleniyor, direniyoruz!” şiarıyla 11’incisi gerçekleştirilmek istenen festival alanında hazırlıkları yapan tertip komitesi yüzleri maskeli özel harekat polisleri tarafından tehdit edilerek festival alanından çıkarıldı.  

Günler öncesinden hazırlıkları başlayan ve örgütlenmesinde Partizan’ında olduğu devrimci, yurtsever kurumların ortak olarak örgütlediği festival programı bugün başladı. Ancak devlet OHAL koşullarını gerekçe göstererek festivali engelledi.

Sabah erken saatlerde festival alanında hazırlıklar başlatılırken, zırhlı araçlarla gelen özel harekat polisleri festival alanın hazırlanışına engel oldu. Sarıgazi’nin ara sokak ve caddelerinde zırhlı araçlar beklerken bir yandan da devriye gezen ekipler ortamı terörize etmeye devam etti.

Festivalin her türlü engellemeye karşı yapılacağını belirten Tertip Komitesi de hazırlıklarına devam ediyor.

Polis yürüyüşe saldırdı

Akşam saatlerinde festival programı dahilinde “Ortadoğu ve son politik gelişmeler” üzerine panel gerçekleştirildi. Faik Bulut, Partizan Temsilcisi ve Yurtsever Hareketten katılımcının, Ortadoğu ve son süreçte yaşananlara yönelik değerlendirmeleri sonrası geleneksel ilk gün akşam yürüyüşü gerçekleştirmek için Derya Market önünde toplanılmaya başlandı.

Derya Market önünde toplanan devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar ajitasyonlar çekerek devletin festivali engellemesini teşhir etti. Çekilen ajitasyonların ardından yürüyüşe geçen kitleye polis plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırdı. Polisin saldırısı sonrası ara sokaklara çekilen kitle daha sonra Demokrasi Caddesinde tekrar toplandı. Burada tekrar saldıran polise bu defa geçit vermeyerek akrep tip zırhlı aracın önüne geçerek geçit vermedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu