Güncel

Sarıgazi: Newroz özgürlüğe yürüyüştür!

Kartal: Devletin Newroz kutlamalarına yönelik pervasız saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Saldırılara karşı Newroz isyanını kuşan başta Kürt ulusu olmak üzere tüm ezilen emekçiler öfkelerini alanlarda haykırarak saldırılara karşı direniyor.

21 Mart günü “Newroz özgürlüğe yürüyüştür” diyen Sarıgazi halkı coşkulu bir şekilde Newroz’u kutladı. Vatan İlköğretim Okulu önünde toplanan HDK Sancaktepe Girşimi ve Sarıgazi halkı “Yasaklara inat Newroz özgürlüğe yürüyüştür” yazılı pankart açarak Demokrasi caddesine doğru yürüyüşe geçti. Newroz şehidi Hacı Zengin’in resimlerinin taşındığı eylemde “ Hacı Zengin ölümsüzdür”, “Newroz piroz be”, “ Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Bölge halkının da alkış ve ıslıklarla destek verdiği eyleme Partizan da flamaları ve “faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Newroz piroz be” yazılı dövizleri ile kitlesel katılım sergiledi.


Newroz isyan ateşini kuşanmaktır!

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde en çok dikkat çeken küçük çocukların coşkulu bir biçimde slogan atışları oldu. Pankartın en önünde yer alan çocuklar zafer işareti yaparak Newroz’un isyankâr geleneğini kuşandıklarını herkese gösterdiler. Coşkulu bir şekilde gerçekleşen yürüyüş, Sarıgazi Cemevi önünde sona erdi. Kitle sloganlar eşliğinde Newroz’un simgesi olarak ateşin üzerinden atladı.

Halayların çekildiği eylemde HDK Sancaktepe girişimi adına kısa bir açıklama yapıldı. Açıklamada devletin Newroz kutlamalarına yönelik saldırılarına değinilirken Ahmet Türk’e yönelik saldırı da kınandı. “ Newroz isyan ve direniş günüdür. Biz isyanı kuşanıyoruz” denilen açıklamada, saldırılara karşı direniş geleneğinin daha coşkulu bir şekilde büyüyeceğine vurgu yapıldı.

Açıklamanın ardından Newroz kutlaması, söylenilen türküler eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Eylemin sona ermesinin ardından kitleye polisin saldırdığı öğrenildi.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/index.php/resim-galerisi

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu