Manşet

Sarıgazi’de 2 Temmuz Anması(Yenilendi video-haber)

İstanbul: 2 Temmuz Sivas katliamı Sarıgazi’de gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi, yaşamını yitirenler anıldı.

30 Haziran günü saat:19.30’da Vatan İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen kurumlar buradan festival alanına doğru yürüyüşe geçti.

Açılan ortak pankartın arkasında kortejler oluşturan kurumlar, yol boyunca sık sık “Sivas’ı unutma unutturma”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Halkımız saflara hesap sormaya” sloganlarını haykırdı, alkış, zılgıt ve ıslıklarla tepkisini ortaya koydu.  Çevreden geçenlerin ve mahalle halkının alkışlarla destek verdiği yürüyüşte Madımak Otelinde yaşamını yitiren aydın, sanatçı ve yazarların resimleri taşındı.

Eylemde “ 2 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız, Zamanaşımını tanımıyoruz, hesap soracağız/Partizan” yazılı pankartla katılan Partizan kitlesi yol buyunca sık sık “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm Faşizme karşı savaşta”, “Sivas’ın katili patron-ağa devleti”, “Marks, Lenin, Mao önderimiz İbo savaşıyor TİKKO” sloganlarını haykırdı.

Festival alanına gelindiğinde Sivas’ta yaşamını yitirenler adına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kurumlar adına yapılan basın açıklamasında, devletin Alevilere dönük katliam politikasının Yavuz Sultan Selim’den, Kuyucu Murat’tan bu yana sürdüğüne dikkat çekilerek, Madımak yangını sırasında yaptıkları açıklamalarla katliamı açıkça savunan dönemin başbakanı Tansu Çiller’den, cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den hesap sorulacağı kaydedildi.

Devletin, Dersim’de, 6-7 Eylül’de, Çorum’da 77 1 Mayıs’ında ve Roboski’de katliam politikasını yaşama geçirdiği ifade edilen açıkalmada, Alevi evlerinin işaretlenmesinin bu politikanın bir sonucu olduğu ve 13 Mart’ta Sivas davasının zamanaşımına uğratıldığı hatırlatıldı.

Açıklamanın ardından semah dönüldü. HDK yürütmesi adına yapılan konuşmanın ardından Sivas’ta yaşamını yitirenler ağıtlar ve türkülerle anıldı.

Eylem, AKDER, BDP, DHF, EMEP, ESP, Gençlik Muhalefeti, ÖDAH, ÖDP ve Partizan tarafından örgütlendi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu