Manşet

Sarıgazi’de on binler Sivas’ı unutmadı

Kartal: Gezi direnişinin coşkusuyla Sarıgazi’de bir araya gelen on binlerce kişi Sivas katliamında yaşamını yitirenleri anarak, katliamcı devleti bir kez daha teşhir etti.

“Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız” yazılı ortak pankartlar açan Samandıra, Yenidoğan, Çekmeköy ve Sarıgazi halkı, dört kol halinde birleşerek Sarıgazi Festival Alanı’nda bir araya geldi.

Kitle “Dergâhlarımızı geri istiyoruz”, “Madımak utanç müzesi olsun”, “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan”, “Dün Maraş’ta, bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta” vb. dövizleri taşırken, “Sivas’ı hesabı sorulacak”, “Sivas’ı yakanlar AKP‘yi kuranlar”, “Sivas’ı unutma, unutturma” vb. sloganlar haykırdı.

 

Sarıgazi halkından Gezi direnişine selam

Coşkulu alkışlar, zılgıtlar eşliğinde Sarıgazi’ye gelen kollar birleştiğinde coşku doruğa ulaştı. Ayrıca kitle sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangış mücadeleye devam” şeklinde sloganlar atarak Gezi’nin coşkusunu hissettirdi.

Sloganlar eşliğinde miting alanına giren kitleyi mitingi düzenleyen tertip komitesi sahneden kolları selamladı.

Kitlenin alana girmesinin ardından, Sivas Katliamında ve Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı ve programa başlandı. Sahneden sık sık Sivas’ta diri diri insan yakan zihniyeti, Gezi Direnişi’nde kitleyi gaza boğan, yaralayan katleden devlet zihniyeti teşhir edildi.

 

“Erdoğan ayrımcı politikalar yürütüyor”

Program şiir dinletileriyle başladı. Okunan şiirlerin ardından Taşdelen Cemevi Gençliği tarafından Sivas’ta yaşamını yitiren ozanları aydınları anlatan, tanıtan bir tiyatro gösterisi yapıldı. Kitle tiyatro gösterisini büyük bir ilgi ile izledi. Ardından Sarıgazi Cemevi Gençlik Kolları Semah Ekibi semaha durdu.

Gösterinin ardında Cemevi Dedesi bir konuşma yaparak, Erdoğan’ın ayrımcı politikalarını eleştirdi: “Hatay’da yaşamını yitirenler için ‘Hatay’da 50’i den fazla Sünni vatandaşlarımız yaşamını yitirdi’ diyorsun peki Sivas’ta, Maraş’ta Roboski’de yaşamını yitirenler senin vatandaşın değil mi? Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert bu ülkenin vatandaşı değil mi” diyerek başbakana seslendi.

 

“Aleviler devlete yedeklenmeye çalışılıyor”

Programda eylemi düzenleyen ve emek harcayan Sarıgazi Cemevi, çeşitli Alevi dernekleri ve Partizan, ESP, DHF gibi birçok devrimci-demokrat kurum adına basın açıklaması okundu. Açıklamayı Hüseyin Genç okudu.

Genç sözlerine “Asırlardır köyleri yakılan, boşaltılan ve yok sayılan Kürt kardeşlerim Merhaba, onlarca yerde yakılan Pir Sultan’ın yoldaşları merhaba, işkencede zindanları parçalayan İbrahim Kaypakkaya’nın yoldaşları, Mahir’in Dörtlerin, Mazlum Doğanların yoldaşları merhaba” şeklinde başladı.

Genç ardından, devletin Sivas ve diğer katliamcı tarihine vurgu yaparak Sivas’ın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen devletin, yargının “sanıkları” koruduğu, kolladığını, hatta önemli “mevkilere” getirildiğini dile getirdi. “AKP döneminde Alevilere yönelik ayrımcı politikalar daha da artmıştır. “Alevi Açılımı” adı altında Aleviler aldatılmaya, devlete yedeklenmeye çalışıldı” diyen Genç, devletin aleviler üzerinde devam eden asimilasyoncu ve şiddet içerikli politikalarına vurgu yaptı.

Açıklamada Genç tüm saldırı ve asimilasyon politikalarına karşı mücadele etmek ve örgütlenmekten başka seçenek bulunmadığını belirterek “Taksim Gezi parkında hak ve özgürlük arayışına devletin uyguladığı korkunç vahşet karşısında “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” diyenlerin kararlılığıyla sizleri selamlıyoruz” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Etkinlik Gülcihan Koç ve Erdal Erzincan’ın deyiş ve türküleriyle sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=217]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu