Güncel

Sarıgazi’de yürüyüşe polis saldırısı

İstanbul/ Sarıgazi: Dün (12.09.2013)  saat 21.00 da başlayan halk yürüyüşe başladı. Ardından Sarıgazi halkının önü polis tarafından kesilmesiyle birlikte çatışma başladı.

 

Sarıgazi Kaymakamlığın önünde bekleyen polis, kitlenin üzerine biber gazı ve ses bombası attı.

 

Demokrasi caddesinin bir kaç bölgesine barikat kuruldu ve polisin biber gazına, plastik mermisine, ses bombasına karşı direngen ruhunu gösteren Sarıgazi halkı polisin attığı her ses bombası ardından “ Bunlarla mı bizi korkutacaksınız? Cesaretiniz varsa çıkartıp kaskınızı öyle gelin yanımıza! ‘”  diyerek tepkilerini gösterdi.

 

Her atılan biber gazının ardından kitle alkış, zılgıt çekti. .Bütün kitleden gelen ses “Ahmet’in, Alinin, Medeninin, Ethem’in, Abdullah’ın,Mehmet’in katilleri sizlersiniz!” oldu ve bunun üzerine ajitasyonlar çekildi.  Bir kaç yere kurulan barikatın ardından polis apartmanların köşelerinden ve kitlenin göremeyeceği yerden plastik mermi sıkmaya başladı. Orada da kitlenin karşılık vermesi ile polis geri dönmek zorunda kaldı.

 

Sarıgazi halkı da evlerinden attıkları eşyalarla direnen kitlenin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. Çatışmanın her alana yayılmasından sonra festival alanı ve Bölge Hastanesinin orada çatışan kitle polisin yoğun biber gazına karşı direndi. Demokrasi Caddesinde de bulunan kitle yaralıların olmasından dolayı eylemi bitirme kararı aldı. Çatışma bittikten sonra ara sokakların her köşesini arayan polis gözaltı yapmaya başladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu