GüncelManşet

Sebahat Tuncel: “Terörist ilan ettiğiniz bir halkla yaşayamazsınız”

İstanbul: BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel’e hapishanede iken milletvekili seçilmesinin ardından tahliye olduğu davadan 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmesi HDK tarafından yapılan bir basın toplantısıyla protesto edildi.

19 Eylül günü saat:12.00’de TMMOB İstanbul Şubesinde gerçekleştirilen basın toplantısında, Sebahat Tuncel’e verilen cezaya tepki gösterilerek kararın hukuki ve siyasi boyutları irdelendi.

Vekilimiz Sebahat Tuncel’e sahip çıkıyoruz/Halkların Demokratik Kongresi” yazılı bir pankartın açıldığı basın toplantısında, ilk sözü Tuncel’in avukatı Ercan Kanar aldı.

Kararın evrensel hukuk ilkeleriyle hiçbir ilgisi olmadığını, tamamen siyasi ve Kürt halkının temsilcisine verilmiş bir karar olduğunu dile getiren Kanar, dosyadaki hukuksuzlukları anlattı.

Tuncel’in 302. Maddeden yargılanması gerekirken 314. Maddeden yargılandığının altını çizen Kanar, bu kararında dosyaya bakılmadan verildiğini söyledi. Kararın delile dayanmadığını, hakkaniyet ilkelerinin çiğnendiğin ifade eden Ercan Kanar, kararda infaz tamamlandıktan sonra da denetimli serbestlik getirildiğine dikkat çekerek Özel Yetkili Mahkemenin düşmanla savaş hukuk çerçevesinde hareket ettiğini ifade etti.

Ercan Kanar’ın ardından söz alan BDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel’de mahkûm edilenin halk iradesi, temsiliyeti olduğunu söyledi.

Verilen cezayla ilgili konuşan Sebahat Tuncel’de kararın kişisel bir durum olmadığını, Başbakanın talimatlarıyla verilmiş, tamamen siyasi bir karar ve Kürt sorununa yaklaşımla ilgili olduğunu dile getirdi.

İktidarın bu kararla önümüzdeki günlerde Kürt sorununa yaklaşımını göstereceğinin de atını çizen Tuncel, 1Ekim’de mecliste dokunulmazlıkların tartışılacağına ve bu kararında ön hazırlık olduğunu ifade etti. Tuncel, Erdoğan’a seslenerek şöyle konuştu: “Siz terörist ilan ettiğiniz bir halkla yaşayamazsınız. Tüm Kürt halkı terörist ilan edildi. 90’lı yıllarda Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan’ı cezaevine koydunuz da ne oldu. Bu halk Zana’yı, Dicle’yi yine seçti. Siz, ‘Suriye’de sandık yok Türkiye’de sandık var’ diyorsunuz ama sandıktan çıkan iradeye neden saygınız yok.”

Devrimci, ilerici birçok kurum, sanatçı, aydında basın toplantısına katılarak Tuncel’i yalnız bırakmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu