GüncelManşet

Sendikasız ve TİS’siz bırakılmak istenen Elvan Gıda işçisinden sarı kart

H. Merkezi: Elvan Gıda’da çalışan 400 civarında işçi, fabrika yönetiminin sendikal faaliyetlere engel olmasını protesto ederek eylem gerçekleştirdi, eylemde patrona sarı kart gösterdi!

Balaban Gıda olarak faaliyet gösterirken bir süre önce Nestle ile yaptığı ortaklık sonrasında Elvan Gıda ile birleşen firmanın Adapazarı 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki faaliyet gösteren fabrikasında çalışan işçiler ve bazı sendikaların şube başkanları, fabrikasında, yönetimin sendikal faaliyetlere engel olmak istemesi üzerine işçiler eylem gerçekleştirdi.

Dün (19 Ekim) gerçekleştirilen eylemde işçiler yönetime sarı kart gösterdi.

 

“Fabrikanın büyümesinde işçinin payı göz ardı ediliyor”

440 kişinin çalıştığı ve tamamının da Öz Gıda-iş Sendikası’na üye olduğu Elvan Gıda fabrikasından sendikayı çıkarmak istediklerini dile getiren sendikanın Örgütlenme Dairesi Başkanı Göksel Şengün, Balaban Gıda’nın kısa sürede yaşadığı büyümeye işçiler ve sendika olarak katkı sağladıklarını hatırlattı. “Görüyoruz ki, yeni ortaklık döneminde çalışanların ve Öz Gıda-iş Sendikasının bu olumlu katkıları görmezden gelinmekte ve silinip atılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Fabrikanın 130 ülkeye ihracat yaptığını ve bununla övündüğünü söyleyen Göksel Şengün, bu ihracatta işçilerin payının göz ardı edildiğini de kaydetti.

 

“İşçiler sendikasız ve TİS’siz bırakılmak isteniyor”

Yaklaşık 2 aydır yeni patronla görüşme çabalarından hiçbir sonuç alamadıklarını dile getiren Şengün, “Bize cevap verilmediği gibi, üye işçilerimizle bağlantılarımız da kesilmeye çalışılmaktadır. Buna sessiz kalmaya niyetimiz bulunmuyor” diye konuştu.

İşçinin sendikalı ve toplu sözleşmeli olması anayasal ve yasal bir haktır” diyen Şengün, “Bu hakkın işçinin elinden alınması ve işçinin toplu iş sözleşmesiz bırakılması ve iş yerinin sendikasızlaştırılmasına Öz Gıda-İş Sendikası ve Hak-iş Konfederasyonu olarak müsaade etmeyeceğiz” dedi.

 

{gallery}elvan iscisinden sari kart{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu