Güncel

Sesimize ses gücümüze güç katın!

Merhaba,

Yeni bir sayımızla daha karşınızdayız. Gezi’nin direniş ruhunu sayfalarımıza taşımaya devam ederken, gündemin önemli konu başlıklarına da yer verdik. “Ağır cezalarla” sonuçlanan Ergenekon davasından Rojava’da Kürtlere yönelik AKP-El Nusra işbirliği ile yürütülen katliamlara kadar birçok konu sayfamızda okurlarımızla buluşmayı bekliyor.

Gezi Ayaklanmasının ardından sık sık köşemizde medyanın önemine dikkat çektik. Bu sayımızda yine bu konuda sözlerimiz var. Çünkü 100 yıllık TC devlet geleneğinin en önemli özelliklerinden birinin gerçekleri koyu bir karanlık örtünün altına gizlemek,bunu başaramadığında gerçeği çarpıtma çabasına girişmek olduğu aşikardır. Ve bunu yaparken en büyük yardımcısı da kendi medya araçları olmaktadır.

Milyonlar satan gazeteleri, 7gün/24 saat yayın yapan TV’leri, gün-de milyonlarca kişi tarafından tıklanan internet siteleri ile korkunç bir ağarıcılığıyla halkı sarmalayan egemen ideolojinin “gücü” ortadadır. Ancak Gezi Ayaklanması, besleme medyanın bu şişirilmiş gücünün etkisinin nasıl kırılabileceğini de açık etti.

Halk gerçekleri duymaya dünden daha fazla ihtiyaç duyuyor artık. Bu ihtiyaca karşılık olmak, nitelikli ve güncel bir yayın olmakla mümkün olabilir. Ki biz omuzlarında bu sorumluluğu hisseden bir gazete olarak; kitle ile iletişim kurup onlara gerçeği anlatma misyonu üstlenen devrimci, demokrat ve yurtsever basının etkisinin, milyonlar satan burjuva medyanın etkisinden çok daha güçlü olduğunun/olacağının farkındayız. Buda ancak okurları ile bütünleşen, hal-kın sesi olabilmek için okurları ile birlikte bir ağ oluşturabilen bir gazete ile mümkündür.

Bugün birçok burjuva medya mensubu gazete ve televizyonların ekleri, internet blogları ile yapmaya çalıştıkları da tam olarak budur. Bizler için de özellikle internet sitemizin yayına girmesiyle beraber bu konuda çok önemli ve hızlı adımlar attığımız söylenebilir. Okurlarımızdan beslenen bir yayın anlayışı ve doğal muhabirlik tartışmalarımız ile süreci hızlandırdık ve hem okurlarımızın yayın hayatımızın emek sürecine katılımını artırdık hem de

güncele uygun bir tarzda yenilenme ihtiyacının kendini dayattığını gördük.

Gazetemizin bu zeminden ilerlemesi, günceli yakalayıp, daha fazla sahiplenilmesi için “Bu gazete sizin, sesimize ses; gücümüze güç katın!”

Serkeftin!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu