Güncel

Seyid Rıza ve arkadaşları anıldı

İstanbul: İstanbul’da aralarında Munzur Çevre Derneği Özgür Demokratik Alevi Derneği (ÖDAD), Dersim Pertekliler Derneği, Sarıyer Dersimliler Derneği, Dersim Pülümürlüler Derneği ve Dersim Gazetesi’nin de bulunduğu dernekler idam edilişinin 76’ncı yıldönümünde Seyid Rıza’yı Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile andı. Ses sanatçısı Hasan Ali ve Doğan Çelik’in da katıldığı anmada Türkçenin yanı sıra Kürtçenin Kirmanckî lehçesinde açtıkları “Mezelê Seyîdanê ma kotî yê”, “Toprağa kefensiz düşenlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır” ve “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açılsın” pankartlarla “Katil devlet hesap verecek” sloganını attı.

 Anmada basın açıklamasını yapan Dersim Pertekliler Derneği Başkanı Nihat Öz, 76 yıl önce bugün Munzur’da kan kırmızı akan bir vahşete tanık olduklarını belirterek, “İnsan çığlıklarının silah seslerini bastırdığı, ana karnında bebelerin süngülendiği, onurları için kadınların uçurumlardan atladığı ve hepimizin kutsalı Munzur kan kırmızı bir vahşete tanıklık etti. Bu tanıklığın izleri hala tazeliğini korumaktadır” dedi. Yapılan katliamın şu an bile Dersim ve Dersimlilerin belleğinde tazeliğini koruduğunu belirten Öz, “Egemenlerin zulümleri dağı, taşı, börtü, böceği Dersim’de canlı olan her şeyi yakmakla yıkmakla yetinmedi. İşte 76 yıl önce bugün Elazığ Buğday Meydanı’nda soykırımın büyük bir acısı daha yaşandı. Seyid Rıza, Wuşenê Fındıq Ağa, Küçük Hasan Alîyê Mirzali, Hesen Ağa ve daha birçok kişi bitmeyen kinin sonucu olarak idam edildi” dedi.

 Öz açıklamada ayrıca , Rojava’da yapılan katliamın Kerbela’dan, Dersim’den farkının olmadığını belirterek, “Rojava’ya sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Rojava’ya yönelik saldırganlığı destekleyenlerle kol kola yürüyenleri, düet kuyruğuna girenleri de halkımız iyi tanımalıdır” dedi. Yapılan açıklamanın ardından  ses sanatçısı Hasan Ali ve Doğan Çelik, seslendirdikleri ezgilerle Dersim katliamında yaşamını yitirenleri andı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu