Güncel

SGDF “OHAL ile hak ve özgürlüklere darbe yapıldı”

İstanbul: Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), OHAL sonrası yaşadıkları baskı, işkence ve kaçırma olaylarına ilişkin basın toplantısı yaptı. SGDF üyesi Onur Demir’e OHAL sonrası 5 gün içerisinde iki kez gözaltı uygulanmasından dolayı yapılan basın toplantısında konuşmacılar yaşananları anlattı.

Onur Demir, ”27 Temmuz günü Bahçelievler’de yürürken kendini ‘Faruk’ diye tanıtan bir polis bana baktı, ‘Onur’ diye seslendi, ben de dalgınlıkla ona döndüm. O anda ‘34 UD 2207’ araç yanıma yanaştı ve zorla beni aracın içerisine soktular, bana aracın içerisinde; ‘neden SGDF’li olduğumu, SGDF’li olduğum sürece başımın belada olacağını’ söyleyerek tehditler de bulundu. Ben de cevap vermeyince tahrik edici ve tehditkâr söylemler ile yaklaştı. Yaklaşık yarım saat kırk dakikalık araç içerisinde alıkoyma durumu yaşandı. Ondan sonra, ‘nereye gittiğini biliyoruz kendine dikkat et başına geleceklerden biz sorumlu değiliz’ diyerek beni araçtan indirdiler” diyerek yaşadığı ilk kaçırma olayını anlattı.

 

“OHAL oldu, biz ne istersek onu yaparız”

“Ondan iki gün sonra 29 Temmuz günü Kadıköy Belediye durağının önünde yelekli bir polis gelip kimliğimi vermemi istedi. Ben de kimliğimin yanımda olmadığını söyledim, o yüzden işlem yapacaklarını söyledi. Beni tekrar fark etmediğim bir şekilde aynı araca götürdü. Ben de bindiğimde ‘Faruk’ diye tanıtan polis yine ordaydı. ‘Ben her istediğim zaman seni bulabilirim seninle görüşmek istiyorum’ dedi. Ben de görüşmek istemediğimi, inmek istediğimi söyledim. ‘OHAL oldu, biz ne istersek onu yaparız’ gibi söylemlerde bulundu. ‘Nereye gittiğini biliyoruz, arkadaşlarının yanına istersen biz bırakalım, bundan sonra yaşayacaklarından biz sorumlu değiliz, OHAL kötü diyorsunuz fakat zannettiğinizde daha kötü’ dedi” şeklinde ikinci kaçırma olayını da aktaran Demir’in ardından Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatı Kader Tunç söz aldı.

 

“Hak ve özgürlüklere darbe var”

OHAL’ in ilan edilmesi ile temel hak ve özgürlüklere büyük darbe var, şu anda” diyen Tunç, Dersim ve Urfa’da 13 ESP’linin gözaltına alındığına, Urfa’da gözaltına alınan 2 ESP’linin de 10 gündür açlık grevinde olduğuna ve şeker verilmediğine değindi. Müvekkili Demir için suç duyurusunda bulunduklarını ve OHAL’in devrimcileri hedef aldığını, başlarına gelecek her şeyden OHAL Koordinasyon Kurulu’nun ve İstanbul Emniyetinin sorumlu olduğunu söyledi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu