Güncel

Silah yoktu, tehdit edildik!

H.Merkezi: Moskova Şam seferi yapan Suriye Havayolları’na ait uçağın Dışişleri Bakanlığı’nın talimatıyla “içerisinde silah olduğu” gerekçesiyle Esenboğa’ya indirildikten sonra Şam’a gitmesine izin verilen uçaktaki yolcular konuştu.

Yolcular “Türk yetkililerin kendilerine bir metin imzalattırmaya çalıştığını, iki yolcunun imzayı reddettiği için darp edildiğini, uçakta silah falan olmadığını” söyledi.

Russia Today (RT) televizyonu, Şam’a giden uçaktaki yolcuların ifadelerini yayınladı. Yayında Türk yetkililerin yolcu ve mürettebata “uçağın acil iniş yaptığına” ve “Türk askerlerinin olayla hiçbir ilgisi olmadığına” dair belgeler imzalatmak istediği bilgisine yer verildi. İmzalamak istemeyen iki mürettebat ile iki yolcunun görevliler tarafından darp edildiği belirtildi.

Uçak hosteslerinden Şerin Azis ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kağıtlarda ne yazdığını bilmiyoruz. Kaptanın başına bir şey gelmesinden korktuk. Kendisi Türk güvenlik görevlileri tarafından götürüldü ve uçağın acil iniş yaptığına dair kendisine kağıt imzalatılmak istendi” dedi.

silah falan yoktu

Fatima El-Saman isimli yolcu ise, savaş uçaklarının olaya dahil olmadığına ve uçağın sadece acil iniş yaptığına dair kaptana kağıt imzalatılmak istendiğini ifade etti. El-Saman, “Bunu kabul etmediğimiz takdirde kaptanı rehin alacaklardı. Bizi tehdit ettiler. Sonra kaptan geri geldi ve uçağın acil iniş yaptığına dair kağıdı imzalamadığı takdirde kendisini rehin alacaklarını söyledi” diye konuştu.

Yolcu, uçağa yaklaşan maskeli görevlilerin bagajları açıp fotoğraf çektiğini belirtti. “Ortalıkta silah falan yoktu. Sadece bazı yedek parçalar ve belgeler vardı. Roket filan yoktu. Yalan söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak/ETHA

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu