Güncel

Silivri ve Menemen hapishanelerinde hak gaspları raporu açıklandı

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonu, Menemen R Tipi ve Silivri Kapalı hapishanelerinde hak ihlallerine dair hazırladığı raporu bugün İHD İstanbul Şube binasında paylaştı.

Ağır insan hakları ihlallerine dair şikayetlerin sıkça yapıldığı Silivri Hapishanesi ve hasta tutsakların kaldığı özel tip hapishane olmasına rağmen ciddi ihlal şikayetlerinin olduğu Menemen R Tipi Hapishanesi’ni bu özellikleri dolayısıyla, hak ihlallerinin tespiti konusunda pilot seçen İHD Hapishane Komisyonu her iki hapishaneye dair bir rapor hazırladı. Tutsaklarla birebir mülakat yoluyla yapılan raporu komisyon üyeleri, Av. Zeynep Ceren Boztoprak ve Av. Gülseren Yoleri hazırladı.

Hazırlanan rapor bugün İHD İstanbul Şube binasında İHD Hapishane Komisyonu’ndan Sevim Kalman tarafından paylaşıldı.

OHAL sonrası mevcut olumsuz koşullar hapishanelerde arttı

Temmuz 2015 tarihinden bu yana, çözüm sürecinin sona ermesi ile birlikte hapishanelerde özellikle siyasi tutsaklar üzerinde ciddi baskı ve hak ihlallerinin uygulandığına dikkat çeken Kalman, OHAL sonrasında mevcut olumsuz koşulların arttığını ifade etti. “Çıplak arama, işkence, kötü muamele, keyfi ve hukuksuz oda aramaları, haksız disiplin cezaları, kantin alışverişinde kota uygulaması, kapasite aşımı nedeniyle yaşanan yer sorunu, basılı yayınların kısıtlanması veya yasaklanması, hasta mahpusların tedavilerinin yapılmaması veya geciktirilmesi, günlük bakımlarının yapılmaması vb. başlıca sorunlar arasındadır” diyen Kalman, raporda yer alan tutsaklarla görüşmelere açıklamada yer verdi.

Hapishanelerde siyasi tutsakların yaşadığı hak ihlallerinden bir tanesi şu şekilde:

Silivri’de çıplak arama dayatması ve işkence!

28 Nisan 2016 tarihinden beri Silivri Hapishaneler Kampüsü’nde tutsak bulunan Müslüm Cevahir Vurucu, hapishaneye getirildiğinde çıplak arama yapılmak istendi; buna izin vermediği için darp edildi ve 2 ay görüş yasağı verildi. Vurucu’nun ziyaretçilerine de çıplak arama dayatılıyor ve kendisi de görüşe götürülürken çıplak arama dayatmasına karşı çıktığı için darp ediliyor. Arkadaşları ise buna karşı slogan attıkları için 1 ay iletişim cezası aldılar.

Sohbet hakkını 4 ay içinde bir kez kullanabilen Vurucu ve aynı hücrede kaldığı Ali Yetgin ve Bulut Doğan’ın ayakkabı aramasına itiraz ettikleri için haklarında soruşturma açıldı ve sohbet hakları yasaklandı.

22 Temmuz günü hücrelerinde arama yapılırken duvardaki İbrahim Kaypakkaya fotoğrafının alınmasına karşı çıkan Ali Yetgin ise darp edilerek süngerli odaya atıldı. OHAL gerekçesi nedeniyle hakları daha da kısıtlanan tutsaklar, 15 günde bir telefon ve haftada bir aile görüşü yapabilen tutsakların arkadaş görüşleri ise yasak. 2017 Haziran’a kadar bayram görüşü yapılmayacağı belirtilen tutsaklar, birçok yayına ise ulaşamıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu