Güncel

Sincan Hapishanesi’nde saldırılar bitmiyor!


Tecrit ve tredmanın en ağır uygulandığı yerlerden biri olan Sincan 1 No’lu F tipinde sorunlar hiç bitmiyor. Geçtiğimiz ay havalandırma duvarlarına takılan kameraların kırılmasıyla başlayan saldırılar her geçen gün hız kesmeden devam ediyor. Takılan kameraların kırılmasıyla bütün tutsaklar darp edilerek birbirlerinden ayrılmış, herkes tek hücrelere konulmuştu. Bu saldırının ardından hücrelerden çamaşır ipleri, çekpaslar, masa ve sandalyeler toplandı, tutsakların sohbet hakları engellendi! Tüm tutsaklara 11 ila 40 gün arasında değişen hücre cezaları verildi, bunlarla da yetinmeyen idare tüm tutsakların iki gün boyunca havalandırma kapılarını açmayarak fiili olarak ceza uyguladı.

Devrimci tutsakların iradesini kırmayı uman ama bir şey elde edemeyen hapishane yönetimi şimdi de temiz içme suyu vermiyor… Kantinden içme suyu almak isteyen tutsaklara “Boş pet şişeyi verin, yeni suyu alın! Vermezseniz biz de su vermeyiz” cevabı veriliyor! Gerekçe olarak da “pet şişenin” “amacı dışında” kullanımı gösteriliyor.

Hapishanede ciddi böbrek rahatsızlıkları, idrar yolu enfeksiyonu ve buna benzer çeşitli hastalıklarla boğuşan ve temiz suya ihtiyacı olan birçok tutsak pet şişeleri vermeyi kabul etmedikleri için bir haftadır temiz su içemiyor ve şu an bu tutsakların sağlıkları ciddi anlamda tehdit altında. Bu arada bu hafta ağırlaştırılmış müebbetlerin hücrelerine kamera takılmaya başlandı. Onların da takılan kameraları kırma girişimleri neticesinde zaten 1 saat açılan havalandırma kapıları açılmayarak hücre içinde cezalandırıldılar!

Sincan’da sorunlar saymakla bitmez; uzun zamandır ciddi sağlık sorunları yaşayan ve durumu doktorlar tarafından düzenli olarak kontrol altında tutulması gereken Yaşar İnce’nin 3 haftadır hastane sevki olduğu söylenip daha sonra asker yok denilerek hastane sevki yapılmıyor… Aynı durum diğer tutsaklar için de geçerli; 2 haftadır ameliyat olmayı bekleyen Cengiz KAHRAMAN da aynı gerekçeyle henüz ameliyat olmuş değil. Geçen hafta ameliyat olması gerekirken (günü çok önceden belirlenmesine rağmen) doktor uygun değil denilerek hastaneye dahi götürülmedi. Tutsakların ne zaman tedavi olacakları da belli değil…

Ankara’dan bir tutsak yakını

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu