Güncel

“Sivas’tan Cizre’ye insanlık yanıyor, direniyor!”

Bursa: 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 kişinin yıldönümü için Bursa Alevi örgütleri ve Partizan’ında arsında olduğu birçok devrimci, demokrat kurum Setbaşın’da bir araya geldi.  Sivas şehitlerinin resimleri ve “Sivas’tan, Cizre’ye insanlık yanıyor, direniyor” şiarı yazılı pankartlarla yüzlerce kişi Kent Müzesine yürüdü.

 

“Alevi tehciri korkusu yaratılmak isteniyor”

Kent Müzesi önünde Sivas’ ta katledilenler şahsında, devrim ve demokrasi mücadelesi şehitleri adına saygı duruşu yapıldı. Ardında katılımcılar adına basın açıklamasını, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Bursa Şube Başkanı Ali Öztürk yaptı. Öztürk, Sivas katliamı üzerinden 23 yıl geçtiği halde, acılarımızın halen taze olduğunu söyledi. Öztürk, “Alevilerin yoğun yaşadığı bölgelere mülteci kamplarının kurulması, Alevi köylerinde kullanılmayan boş evlerin saptanarak ilgili mülki idari amirliklere bildirilmesi, Alevi bölgelerinin demografik yapısının değiştirilmesi, Alevi tehciri korkusu yaratmaktadır” dedi.

 

“Silopi, Cizre, Nusaybin’de hala Madımak’ın dumanı tütüyor”

Öztürk, “Silopi, Cizre, Nusaybin’de hala Madımak’ın dumanı tütüyor. Kadim şehirler, yaratılan kültür varlıkları yerle bir ediliyor. Kürt halkının çektiği acılar, insanların yerinden yurdundan sürgünü demek olan acele kamulaştırmalar devam ediyor” diyerek yaşanan bu vahşete karşı tüm ilerici, devrimci, demokrat kurum ve kişilere mücadele çağırısı yaptı.

Anma etkinliği okunan şiir ve söylenen deyişlerle bitirildi.

{gallery}bursaa{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu