Kadın

Siyasi kadın tutsaklar açlık grevine başladı

Kürdistan İnsan Hakları Ağı'nın verdiği bilgiye göre, İran'ın Urmiye eyaletine bağlı Xoy kentinde tutsak bulunan siyasi tutsak Zeynep Celaliyan ve 9 arkadaşı, hapishanedeki baskıları protesto etmek için açlık grevi başladı.

H.Merkezi: siyasi tutsak Zeynep Celaliyan ve 9 arkadaşı hapishanede artan baskıları protesto etmek için açlık grevi başlattığını duyurdu. Celaliyan’ın sağlık durumu da giderek kötüleşmesine rağmen tedavi imkânlarından yararlanamıyor. Celaliyan’ın özellikle ptergium (gözde kuşkanadı) hastalığı, ağızda pamukçuk ve ağır enfeksiyonları olduğu belirtiliyor.

Uluslararası Af Örgütü, 25 Ağustos 2017’de yaptığı bir açıklamada hapishane yetkililerinin inatla Celaliyan’ın hastaneye sevk edilmesine karşı çıktığı tepkisinde bulunmuştu. Örgüt, “Öyle görünüyor ki yetkililer onu cezalandırmak ve zorla itiraf almak istiyorlar” dedi. Af Örgütü, bu koşullarda tedavi imkânlarının reddedilmesinin “işkence ile eş değerde” olduğunu belirtmişti.

36 yaşındaki Makolu aktivist Celaliyan, 2008 yılında Kirmaşan kentinde tutuklandı. Önce idam cezasına çarptırıldı, sonra da “Allah’a düşmanlık” ve bir Kürt partisine üyelik suçlamasıyla ömür boyu hapse mahkûm edildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu