Kadın

SKM’li Kadınlar: Savaşın Erkek Yüzünü Biliyoruz

İstanbul:Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), 1 Eylül Dünya Barış gününde Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda bir araya geldi. Barışı simgeleyen beyaz renk kıyafet giyen kadınlar, “Dökecek gözyaşımız verecek canımız kaybedecek barışımız yok” pankartı açtı. Eylemde,  “Cerattepeli kadınlarla Kürdistan’daki kadınların çığlıklarını birleştirmek için, barış istiyoruz” denildi.

SKM adına açıklama yapan Ceren Çoban, “Bugün, 1 Eylül Dünya Barış Günü. Ancak kandan ve acıdan yoğrulmuş bir süreçten geçiyoruz” dedi. Çoban, savaşın Türkiye ve Kürdistan’da yeni bir durum olmadığını, ezilen halklar üzerinde hegemonya kurmaya çalışan Emperyalist güçlerin yüzyıllardır halklar üzerinde katliam yaptığını belirtti.

“Savaşın erkek yüzünü biliyoruz”

Savaşın erkek yüzünü biliyoruz” diyen Çoban, barışı kanlı iktidarlarına güç devşirmeye çalışanların getirmeyeceğini belirterek, “ Savaşın erkek yüzünü biliyoruz bedenlerimiz çırıl çıplak soyuluyor da Ekin oluyoruz o sokakta ortasında. Sonra Eylem oluyoruz sınırda aylardır bekliyor cenazemiz. Ortadoğu’da barbar tecavüzcü IŞİD ‘in kaçırdığı kız çocukları oluyoruz. Ezidi kadınlar oluyoruz köle pazarlarında. Her savaşta aşağılanan, alınıp satılmaya çalışılan savaş ganimeti sayılan yine biz kadınlar oluyoruz” dedi.

SKM Kadıköy2“Zulmün olduğu her yerde karşınıza çıkıp hesap soracağız”

Sosyalist Kadın Meclisleri olarak evde, okulda, iş yerlerinde yaşamın olduğu her alanda ezilen halkların sesi olacaklarını ifade eden Çoban, “Kadın iradesiyle kadın bilinciyle Ortadoğu’da, Kürdistan’da ve tüm dünyada zulmün olduğu her yerde karşınıza çıkıp hesap soracağız” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu