Dünya

Sınır Tanımayan Doktorlar: Halep’te yaşamak imkansız hale geldi

H. Merkezi: Kuşatma altındaki Doğu Halep’te devam eden çatışmalar nedeniyle El Zehra Hastanesi hava saldırılarının hedefi olarak zarar gördü.

Salı akşamı gerçekleşen bombardıman sırasında kullanılamaz hale gelen hastane, faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Saldırı sırasında hastanede herhangi bir can kaybı yaşanmadığı öğrenildi.

Ağustos ayında vurulan MSF destekli bir hastanede gönüllü olarak çalışan fizyoterapist Mustafa Karaman, yaklaşık 250 bin kişinin halen çatışmaların ortasında son derece zor şartlarda mahsur kalarak yaşam savaşı da verdiği bölgede “Her gün saldırı altındayız ve şehirdeki tüm sağlık tesisleri çatışmalardan zarar görmüş durumda” dedi.

Karaman, Kuşatma altındaki şehirde mahsur kalan Halepliler için elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz ama artık Halep’te yaşamak imkansız hale geldi. Sağlık çalışanları olarak bu insanları arkamızda bırakıp gidemiyoruz” şeklinde konuştu.

Temmuz ayı ortasından bu yana Doğu Halep’te hala faaliyet gösteren sekiz hastanenin tamamı en az bir kere çatışmalardan zarar görürken dördü ise üst üste saldırıya maruz kaldı. Bu süreçte düzenlenen toplam 13 saldırıda, bölgedeki çok sayıda hastanenin tahrip olduğu belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu