Güncel

Soma’da Maden İşçileri’nin direnişi kazanımla sonuçlandı

H.Merkezi: Soma İmbat maden ocağında haksız gerekçelerle işten atılan işçiler 38 günlük direnişi kazanımla sonuçlandı.

Manisa Soma da 6500 işçinin çalıştığı İmbat maden Ocağında 18 Aralık 2015 tarihinde haksız gerekçelerle 32 maden işçisi işten atılmıştı. İşten atılan maden işçilerinden bir kısmı haksız yere işten atılmalarını protesto etmek ve işlerine geri dönmek için İmbat madenciliğin önünde çadır kurarak direniş başlatmış ve bir yandan da hukuki süreci başlatmışlardı. Bu sürede devam eden hukuki süreç 4 oturumun ardından kazanımla sonuçlandı. İşe iade davası açan işçilerden Aydın Tepe, Caner Yetim, Volkan Çetin, Serkan Aslan, Öncü Çetin, Gökhan Apaydın ve Yakup Mete işe iade davasını kazandı.

İşveren tazminata mahkûm edildi

İşe iade davası kazanımla sonuçlanan maden işçisi ve aynı zamanda DİSK Dev. Maden-Sen Genel merkez Yöneticisi olan Aydın Tepe Mahkemenin 4 oturumda sonuçlandığını mahkeme heyetinin işvereni 4+5 maaş tazminata mahkûm ettiğini belirtti.

“İşçilerin onurlu bir şekilde sürdürdükleri her türlü mücadele mutlaka sonuç verecektir”

İşe iade davasını kazanan Aydın Tepe dava ile ilgili olarak “İşçilerin hukuki kazanımıyla sonuçlanan bu dava ile ortaya çıkan sonuç bellidir. Soma’da Maden işçilerinin maden patronları tarafından keyfi sebeplerle işten atıldığı, madenlerde sömürünün kötü çalışma koşullarının ve üretim zorlamasının katmerleşerek arttığı ve bu kötü gidişe dur demek isteyen sesini yükselten işçilerin de haksız sebeplerle işten atıldığıdır. İşçilerin onurlu bir şekilde sürdürdükleri her türlü mücadele mutlaka sonuç verecektir ”dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu