Emek

Somalı aileler “adalet” arayışında: Abbasağa’da Forum

Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden madencilerin anneleri, adalet talebiyle başlattıkları mücadelelerinde Çanakkale’deki adalet buluşması ve Silivri’deki basın açıklamalarının ardından Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda adalet forumuna katıldı.

H.Merkezi: Soma Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anneleri “Soma için adalet” talebiyle il il mücadeleyi yaymaya devam ediyor.

Somalı anneler dün (13 Temmuz)  İstanbul’da Abbasağa Parkı’nda adalet forumunda adalet isteyenlerle buluştu. Anneler “Biz bu yola baş koyduk” dedi ve adaleti buluncaya kadar yola devam edeceklerini söyledi

Şirket sahibi berat etti, yeniden ruhsat verildi

Madende yaşamını yitiren Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak, yargılama süreci boyunca “Acaba adalet bizden yana olur mu?” diye bir umut beklediklerini ancak adaletin yerini bulmadığını söyledi. Şirket sahibinin beraat ettiğini hatırlatan Çolak, şirket sahibine tekrar ruhsat verildiğini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Çocuklarımızın bedeli bu olmamalı dedik. Bir tepsi baklava için çocuklara yirmi yıl veriyorsunuz, 301 canın bedeli 15 yıl olmamalı. Biz bekliyorduk ki ‘olası kast’tan müebbet yesinler. O zaman belki yüreğimize su serpilirdi. Yarın yine bir maden ocağında aynı tehditle, aynı baskıyla bu işçilere zulüm yapmayacaklarını nerden bilelim? Kontrol yok, bakım yok yani halkını düşünen bir devlet yok…”

“Diyorlar ki ‘Devlet sahip çıkar.’ Devlet önce halkını yaşatsın da…”

Çolak çocuklarının hesabını sormak için yanlarına kömür aldıklarını, çocuklarının mezarlarından toprak aldıklarını bunları “Çocuklarımızın kemikleri kalmadı ama yargının adaletin bağımsız olduğu kararı siz verin” diyerek HSK’ya hediye edeceklerini söyledi ve şöyle devam etti:

Kimler adalet aramıyor ki? İşçiler, tecavüze uğramış çocuklar, öldürülen kadınlar, doğa adalet alıyor… Biz kimlere sığınacağız? Diyorlar ki ‘Devlet sahip çıkar’. Devlet önce halkını yaşatsın da… Devlet halkını öldürüyor.

“Adaleti bulana kadar yürüyüşümüze devam edeceğiz”

Bilal Malkoç’un annesi Fatma Malkoç “Biz iki anne olarak adalet aramak için bu yola baş koyduk, buluna kadar yürüyüşümüze devam edeceğiz” dedi.

Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, “Emekli madenciyim. Evladını kaybetmiş bir babayım. Ocaklara ömrümü vermişim. Hayatımı verdiğim ocaklara, oğlumu verdim. Bu en büyük işçi katliamı. 301 kişiyi göz göre göre katlettiler. Bunu asla kader, fıtrat olarak kabul etmiyoruz. Düpedüz katliamdır” dedi ve 301 kişinin ölümüne neden olarak ödül yağdırıldığını söyledi.

HDP milletvekili Oya Ersoy; İstenilen sonuç çıksaydı iktidar yargılanacaktı, sorumlu AKP iktidarı çünkü

Somalı annelerle dayanışma için foruma gelen Cumartesi Anneleri adına Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren ve  Gezi İsyanı’nda öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan söz alarak konuşma yaptı.

CHP Milletvekili Ali Şeker, ve HDP Milletvekili Oya Ersoy birer konuşma yaptı.

Oya Ersoy, “Soma davası en büyük işçi katliamı ve bu davada tek bir kamu görevlisi bile yargılanmadı” dedi.

Ersoy,  şöyle devam etti; Eğer bu mahkemeden bizim istediğimiz gibi bir sonuç çıksaydı zaten siyasi iktidarın yargılanması gerekirdi. Çünkü katliamın sorumlusu daha çok üretim, daha çok kar, daha ucuza çalıştırma düzeni kuran AKP iktidarının kendisi. AKP ile sermaye ittifakının kendisi”

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu