Ekoloji

Su ve Vicdan Nöbeti 16. Gününde: Maden sahasına yürünerek fidan dikildi

Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına karşı başlatılan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’nin 16. gününde yüzlerce kişi maden sahasına yürüdü

Kanada merkezli altın tekeli Alamos Gold’un taşeronu olan Doğu Biga Madencilik Şirketinin Çanakkale’deki Kaz Dağları çevresindeki Kirazlı köyü yakınında çıkarmak istediği altın madeni için yapılan ağaç kıyımlarına tepki amaçlı 26 Temmuz’da başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” 16’ncı gününe girdi.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu’nun dünkü “çadırsız eylem” kararının ardından yüzlerce yaşam ve doğa savunucusu bugün Kanada merkezli Alamos Gold Şirketi’nin maden sahasına yürüdü. “Hayat inanmak ve mücadele etmektir, Kaz Dağları yok olmasın”, “Kaz Dağları rant dağları olmasın”, “Bir ağacın bizzat kendisi resminden her zaman daha güzeldir” yazılı pankartlarla 2 kilometrelik yolu yürüyen yaşam savunucuları maden sahasının önünde açıklama yaptı.

Koordinasyon’dan Pınar Bilir Akkuş maden sahası hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Eylem devam ederken gün içinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir ilçe belediye başkanları, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra belediye meclis üyeleri maden sahasını ziyaret etti.

Sembolik olarak fidan dikilmesinin ardından da nöbet eylemini sürdürenler ziyaret edildi. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu