GüncelManşet

Suç: Fular takmak!

H. Merkezi: 20 Haziran sabahı İzmir tutuklanan 13 kişiden biri olan Özgür Gelecek gazetesi muhabiri İzzet Uysal, gazetemize gönderdiği mektupta “Tek perde bir komedi gibi geçen mahkeme bizleri fular takmak, on binlerce insanın katıldığı yürüyüşlerde yer almaktan dolayı örgüt üyesi ilan etti ve tutukladı” dedi.

20 Haziran sabahı İzmir Gündoğdu Meydanı’nda bulunan direniş çadırlarına yönelik baskınlarda 40’ı aşkın kişi gözaltına alınmış ve aralarında 6 Partizan okuru ve YDG’li ile Özgür Gelecek İzmir Muhabiri İzzet Uysal’ın da bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı.

 

“Tek perdelik komedi”

Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne konulan muhabirimiz Uysal, gazetemize gönderdiği mektupta, tutuklanma süreçlerine değinerek, bu sürecin “tek perdelik komedi” olduğunu ifade etti.

Tek perde bir komedi gibi geçen mahkeme bizleri fular takmak, on binlerce insanın katıldığı yürüyüşlerde yer almaktan dolayı örgüt üyesi ilan etti ve tutukladı” diyen muhabirimiz, kendisine yöneltilen suçlamaları da şöyle sıraladı:

Haber için gittiğim bir yürüyüşte çalıştığım derginin şapkasını takmak, işkencede katledilen İbrahim Kaypakkaya’nın anmasında fotoğraf çekmek ve çalıştığım gazeteye haberini yapmak…

 

“Biz tutuklandık, Ethem’in katili serbest!”

“Biz gerçekten gülüyoruz bunlara. Yasal bir derginin şapkasını takmak ve onun için haber yapmak bizleri örgüt üyesi yapmaya yetiyor ‘ileri demokrasilerde’!” diyerek yapılan suçlamalara tepki gösteren Uysal, tutuklandıktan sonra “cadı avı”nın sürdüğünü öğrendiklerini belirtiyor ve ekliyor, “Yine eylemlere katılan ve katledilen 4 kişiden biri olan Ethem Sarısülük’ü vuran polisin salıverildiğini (duyduk)…

Süreç nasıl sonuçlanır bilmiyoruz” diyerek mektubunu sürdüren Uysal, “Ancak şunu biliyoruz ki, bu tür saldırılardan daha önce de yılmadık, bundan sonra da yılmayacağız. Toplumsal muhalefet tüm bunlara pabuç bırakmayacaktır. Bizler, yaşamı haksızlıklara karşı mücadele ile anlamlandırmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyerek direnişlerine hapishanede de devam ettiklerini/edeceklerini belirtti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu