Emek

Süperpak işçileri direnişi sürdürüyor

Avusturyalı MM Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki 4. dönem toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine şirketin İzmir, Karaman ve Gaziantep’deki fabrikalarında 20 Haziran’da başlayan grev sürüyor. Sıfır zam dayatmasına karşı başlayan grev 52. gününe girerken patron henüz sendikaya masaya oturma çağrısında bulunmadı.

H. Merkezi: İzmir’de maaşlarına zam yapılmamasının ardından greve başlayan ve grevlerinin 52. Gününde olan Süperpak işçilerini ziyaret eden IndustriALL Temsilcisi Kemal Özkan, şirketin ilk kez işçi düşmanlığı yapmadığını vurguladı.

İzmir Torbalı’daki işçileri Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL) Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve Türk-İş’e bağlı DERİTEKS, Teksif, Tes-İş, Tekgıda-İş, Yol-İş, Hava İş, Basın-İş sendikalarının temsilcileri ve TEKSİF’te örgütlü Yatsan işçileri ziyaret etti. Ziyaret esnasında işçiler “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İş-ekmek yoksa barış da yok” ve “Birleşen işçiler asla yenilmez” sloganlarını attılar.

Alanda konuşma yapan IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, MM Süperpak yönetiminin ilk kez emek düşmanı bir politika izlemediğini belirterek “Bu greviniz sadece Torbalı’da, Türkiye’de değil bütün dünyada biliniyor, takdir ediliyor. Greviniz bizim için önemli bir mücadele. MM Süperpak, daha önce birçok ülkede işçiyle karşı karşıya geldi. İş hukukundan kaynaklı edinimleri yerine getirmemeleri ile biliniyorlar” dedi.

Direniş kazanımla sonuçlanacak

Kemal Özkan konuşmasında şunları kaydetti: “Sizler ve sendikanız greve zorlandınız. Son derece haklısınız ve biz de sizi destekliyoruz. Greviniz başlar başlamaz şirketin genel merkezine ulaştık. Şirketin merkezi burada ne olup bittiğinin farkında. Bu fabrikanın inisiyatifi, tamamen genel merkezin elinde. Sizin mücadeleniz sadece zam mücadelesi değil, bunun farkında olmalıyız. Şirketi, biz örgütlü sendikalar resmi olarak protesto ettik. Şirketin küresel düzeydeki müşterileri ile temasa geçtik ve kötü niyetli bir toplu iş sözleşmesi sürecinin olduğunu anlattık. Şirketi bulabildiğimiz her alanda rahatsız etmeyi sürdürüyoruz. Siz birliğinizi sağladığınız sürece kazanacaksınız. Biz güçlüyüz, sınıf kardeşlerimiz ve toplum arkamızda çünkü isteklerimiz haklı.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu