GüncelManşet

Suriye’de tanıdık senaryo; Kimyasal varsa, müdahale gereklidir.

H. Merkezi: Suriye’de uzun zamandır yaşanan emperyalist oyunlar, halkın Müslüman Kardeşler ve Esad güçleri arasında uğradığı zulüm, boyut değiştirerek devam ediyor.

“Suriye’ye müdahale olacak mı, olmayacak mı?” derken, emperyalistlerin peş peşe yaptıkları açıklamalar, daha önce de Irak işgalinde yaşanan senaryoları anımsattı. Reyhanlı katliamı, ardından da kimyasal silah tartışmaları; olayın doğru olup olmadığı bir yana, Suriye’ye müdahalenin taşlarını örmek içindi adeta. Sonuçta da öyle oldu, kimyasal silah kullanıldı iddiası, Suriye’ye müdahaleyi kesinleştirdi.

ABD, İngiltere ve Fransa üçlüsü, Rusya ve Çin’in BM’den karar çıkarmaması durumunda askeri müdahaleyi gerçekleştirecek bir koalisyon çalışmalarına başladı.

BM tarafından, olayı incelemek üzere gönderilen heyet daha raporunu hazırlanmamıştı ki; emperyalistler savaş çığlıkları atılmaya başladı. Bu çığlıkların sözcüsü olan bazı medya kuruluşları da yarın müdahale olacağına dair haberler yayınladılar.

NBC News’in haberine göre, bu üçlü 29 Ağustos Perşembe günü uyarı amaçlı saldırı başlayacak.

Independent gazetesi ise; ABD, İngiltere, Fransa üçlüsünün BM’den karar çıkmaması durumunda bile askeri müdahaleye başlayacağını iddia etti.

Tüm bu haberlerin üzerine Suriye dışişleri bakanı El Muallim, “Eğer saldırıya uğrarsak kendimizi koruruz. Olanaklarımızı kullanmaktan çekinmeyiz. Bu olanakların neler olduğunu açıkça belirtmeyeceğim” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu