Güncel

Suriyeli öğrencilere MEB’ ten imam hatipli genelge

H.merkezi: Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) ,1 Ağustos’ta yayınlamış olduğu genelge ile Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı geçici eğitim merkezlerinin İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesine çevirtilebilmesinin önünü açtı.

Suriyeliler imam hatiplere

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre; Darbe girişiminin ardından binlerce öğretmeni açığa alan, çok sayıda okulu kapatan Milli Eğitim Bakanlığı, AKP hükümetleri döneminin temel eğitim politikası haline gelen imam hatip kampanyasında da hız kesmedi. 1 Ağustos tarihli genelge ile 34’ü kamp içi, 232’si kamp dışında Suriyeli öğrencilere eğitim veren geçici eğitim merkezlerinin “imam hatip ortaokulu ve anadolu İmam Hatip Lisesine” dönüşmesinin önü açıldı. MEB yıllardır sürdürmüş olduğu imam hatip politikasına Suriyelileri eklemeyi de unutmadı. Genelge ile birlikte geçici kimlik numarasına sahip Suriyeli öğrencilerin eğitim öğretim sistemine katılmasına ilişkin maddeler bulunmakta. Genelgede, Suriyeli öğrencilerin, “uzun süredir uygulanmakta olan geçici eğitim merkezlerinin dışında talep etmeleri halinde örgün eğitim kurumlarımızda öğrenimlerini sürdürmelerinin uygun görüldüğü” ifade edildi. Tüm il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen 1 Ağustos tarihli, MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci imzalı genelge ile şu kararlar alındı:

Genelge Kararları

“Bütün illerde, talep doğrultusunda imkânı olan İmam Hatip Lisesi ve ortaokulları tespit edilecek.

 Bu okullarda Suriyeli öğrenciler için beşinci ve dokuzuncu sınıflarda ilave kontenjan açılacak. Mevcut yer olmaması halinde müsait olan okulların ve geçici eğitim merkezlerinin bünyesinde Suriyeli öğrenciler için imam hatip ortaokulu ve Anadolu İmam Hatip Liselerine bağlı sınıflar açılacak.

Geçici eğitim merkezlerinde dördüncü sınıfı bitirenlerden talep edenlerin imam hatip ortaokulu beşinci sınıfına, sekizinci sınıfı bitirenler ise Anadolu İmam Hatip Liseleri 9. sınıflarına kaydedilecek.

Suriyeli nüfusun yoğun olarak yaşadığı yerlerde ihtiyaç ölçüsünde geçici eğitim merkezleri imam hatip ortaokulu veya Anadolu İmam Hatip Liselerine dönüştürülecek.

Okulların tespiti ya da geçici eğitim merkezlerinden dönüştürülecek okulların planlanması aşamasında, kız öğrenciler için imkânlar ölçüsünde ayrı okullar planlanacak.

Beşinci ve dokuzuncu sınıflara müracaat eden bütün öğrencilerin okullara alınabilmesi için gerekli tedbirler alınacak.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu