Güncel

SYPG’den açıklama :  Şengal ve Rojava devrimimizi savunacağız

Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG), 3 Ağustos 2014'te Mezopotamya'nın kadim halklarından Êzidî halkına DAİŞ tarafından gerçekleştirilen saldırının yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

H. Merkezi: Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG), 3 Ağustos 2014’te Mezopotamya’nın kadim halklarından Êzidî halkına DAİŞ tarafından gerçekleştirilen saldırının yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Şengal katliamının 4. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan SYPG,      Rojjava devrimini savunmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Ödediğimiz bedellerin hesabını sormaya devam edeceğimizi, özgürlük ve zaferi bu topraklara egemen kılacağımıza söz veriyoruz”

dedi.

SYPG, DAİŞ’e büyük yenilgiler yaşatan ve Şengal’i özgürleştiren bütün güçleri selamlayarak, bu iradeyle tüm Kuzey Suriye’yi DAİŞ faşizminden temizleyen ve Rojava devriminin inşasını kararlıca sürdüren devrimci demokratik güçleri, DAİŞ’e karşı kazandığı bu başarıyla, Êzidî halkına karşı da yoldaşlık görevini yerine getirmeye çalıştığını vurgulayan SYPG, açıklamanın devamında şöyle dedi.

“Êzidî kadınların ve çocuklarının sistematik cinsel işkence, tecavüz, köle pazarlarında satılma, vahşice öldürülme şeklinde yaşadığı bu işgal saldırısı, faşizmin ve erkek gericiliğinin, insanlık vicdanı ve onuru karşısındaki yenilgisi olmuştur. Şengal’de Êzidî kadınların kendi gücüne dayanarak oluşturduğu öz savunma güçleri ise bu gerici karanlık güçlere en anlamlı cevap olmuştur.

 

“Şengal’de Êzidî halkımızı yalnız bırakan ihanet çizgisinin temsilcisi olan KDP, aynı çizgisini bugün Rojava devrimimiz içinde karşı devrimci faaliyetleriyle, Başûr Kürdistan’a işgalci heveslerle saldıran Türk devletiyle işbirlikçilik temelinde sürdürmektedir. KDP Kürdistan’da oynadığı bu rolün ağır bedelini ödemeye devam edecektir.

 

“DAİŞ’le aynı zihniyette olan ve ittifak ilişkileri kuran faşist Türk devleti ve diktatör Erdoğan 2017 Nisan ve Mayıs aylarında Şengal’e yönelik kapsamlı hava saldırıları yapmış, uzun süredir işgal hesapları yaptığı Şengal’e yönelik saldırı planlarını, Efrin işgali sonrası yeniden sahaya sürmüştür. Efrîn’imizi ortaklık içinde olduğu DAİŞ, El Nusra çete sürüleriyle işgal eden Türk devleti ve çeteleri Êzidî halkımıza yaşatılanların bir benzerini, şimdi Efrin halkımıza yapmaya çalışmaktadır. Fakat bu işgalcilerin, sömürgeci, soykırımcı güçlerin sonu, ağır bir bedel olmaya devam edecektir, DAİŞ gibi Türk devleti de bu topraklarda süren can feda savaşımla hezimete uğrayacaktır. Ezilen halklarımız ve onurlu özgürlük savaşçıları mutlaka kazanacaktır.

 

“Şengal’i ve Rojava devrimimizi savunacağız, başta Êzidî halkımız olmak üzere halklarımızın adalet, özgürlük mücadelesini kararlıca, umutla büyüteceğiz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu