GüncelManşet

T. Kürdistanı’nda kayyumlara tepkiler sürüyor

H. Merkezi: Wan, Agirî, Êlîh, Mûş, Gever, Pîrsus ve Erzerom’da binlerce kişi, DBP’li belediyelere atanan kayyumları protesto etti. Êlîh’de yapılan eyleme saldıran polis 9 kişiyi gözaltına aldı.

DBP’li belediyelere atanan kayyumlara karşı Wan, Agirî (Ağrı), Êlîh (Batman), Mûş, Gever (Yüksekova), Pîrsus (Suruç) ve Erzerom’da eylemler yapıldı.

Kayyumları protesto etmek amacıyla Êlîh’in en işlek noktası olan Gülistan Caddesi’nde toplanan kitleye polis saldırdı. Aralarında Êlîh Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir, HDP ve DBP İl Yöneticilerinin bulunduğu kitle basın açıklaması yapmak üzerine toplandığı sırada polis kitleye tazyikli su ve gaz bombası ile saldırdı. Saldırıda gaz bombasının etkisiyle fenalaşanlar olurken, en az 9 kişi gözaltına alındı.

Wan

Wan’da Sanat Sokağı’nda bir araya gelen halk, “Kayyum darbedir”, “İrademe dokunma”, “Eş başkanlarımızı istiyoruz” gibi dövizler açarak kayyumu protesto etti. Eyleme HDP, DBP, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Wan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, ilçe belediye eş başkanları, belediye çalışanlarını ve birçok demokratik kitle örgütü de katıldı.

Kayyumlara tepki vanWan’ın Qelqeliya (Özalp) ilçesinde de yüzlerce kişi kayyuma karşı DBP ilçe binası önünde bir araya geldi.

“İradene sahip çık, kayyuma karşı nöbetteyiz’’ pankartını açan kitle sloganlar eşliğinde çarşı merkezinde yürüyüş düzenledi. Kalabalığın belediye binasına doğru yaptığı yürüyüşe, yüzlerce polis TOMA’lar eşliğinde engel olmaya çalıştı. Belediye binası önüne varan kitle adına konuşan DBP İlçe Eş Başkanı Nimet Pay, Kürt halkının AKP’nin atadığı kayyumları tanımayacağını söyledi. Açıklama ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Wan’ın Erdîş (Erciş) Belediyesi çalışanları bayram tatili sonrası mesaisinin başlamasına rağmen işe gitmedi.

DBP ilçe binası önünde bir araya gelen belediye çalışanları açıklama yaptı. Açıklamaya DBP İlçe Eş Başkanı Mustafa Sağlam, HDP İlçe Eş Başkanı Selçuk Aladağ, Erciş Belediyesi Eş Başkan Vekili Güler Avcı ve çok sayıda kişinin katıldığı açıklama saygı duruşu ile başladı. Açıklama yapan DBP yöneticisi Tuncay Taştan, kayyumun Kürt halkının iradesine yönelik gelişen bir tahammülsüzlük olduğunu savunarak, hiçbir şekilde kayyumları tanımayacakları söyledi.

Agirî

Agirî’nin Giyadîn (Diyadin) ilçesinde ise kayyum HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde yüzlerce kişi tarafından HDP ilçe binası önünde protesto edildi.

HDP Agirî Milletvekili Dirayet Taşdemir, il ve ilçe belediye eş başkanlarının da katıldığı açıklamada, kayyum sonrası ilçede indirilen Kürtçe tabelaya dikkat çekerek, hükümetin Kürt düşmanlığının devam ettiğini söyledi.

Agirî Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık ise, “Bizler direniş geleneği olan bir hareketin neferleriyiz, ölümden, zindandan, baskılarınızdan korkmuyoruz. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bu kayyım bizim için yok hükmündedir” dedi.

Mûş

Mûş’un Gimgim (Varto) ilçesinde Belediye İşhanı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi kayyumları protesto etti.

DBP ve HDP Varto ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi adına açıklama yapan Varto Belediye Eş Başkanı Sabite Ekinci, “Demokratik yöntemlerle kazanılan belediyelere anti demokratik yöntemlerle atanan kayyımlar geri alınır, normal toplumsal seyir devam eder. Bizler bir kez daha buradan hukuksuz bir şekilde belediyelere el konulmasını protesto ediyoruz” dedi. Yapılan açıklamanın ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemi düzenledi.

Mûş’un Kop (Bulanık) Belediyesi’ne kayyum atanması DBP, HDP il ve ilçe örgütleri tarafından DBP ilçe binası önünde yapılan açıklama ile protesto edildi.

Açıklamaya HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ve çok sayıda kişi katıldı. 15 dakikalık oturma eylemi düzenleyen kitle, zırhlı araçlardan sık sık yapılan, “Dağılmazsanız müdahale ederiz” anonslarına aldırış etmeden eylemine devam etti. Açıklamanın ardından ilçe binasına geçen kitle, 8’inci gününe giren nöbet eylemini sürdürdü.

Gever

Gever (Yüksekova) Belediyesi çalışanları, DBP’li 24 belediyeye atanan kayyumları protesto etmek için basın toplantısı düzenledi.

Gever Belediyesi Konferans salonunda yapılan açıklamaya, Belediye Eş Başkanı Adile Kozay, DBP ve HDP’li yöneticiler, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

Gever Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı İdris Kuş, “Bir yandan da toplumsal muhalefet hukuk dışı yöntemler ile susturulmaya çalışılmaktadır. Demokrasinin beşiği olan belediyelerimize, halkın kendi kendini yönettiği demokratik kurumsallaşmalar olması için sahip çıkacağız. Buradaki halkın iradesinin üzerine irade tanımadığımız ilan ediyoruz” dedi.

ErzeromKayyuma tepki erzurum

Erzerom’un Xinûs (Hınıs) ilçesine AKP tarafından atanan kayyum basın açıklamasıyla protesto edildi.

HDP Agirî Milletvekili Berdan Öztürk, DTK, DBP, HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi DBP ilçe binasının önünde toplandı. Kitle adına açıklama yapan DBP İlçe Eş Başkanı Emin Aydın, halkın kayyum yönetimini asla kabul etmeyeceğini belirtti. HDP Milletvekili Berdan Öztürk ise, “AKP kendine çok güveniyorsa kayyım atanan belediyelerimizde tekrar seçime gidelim. Seçimle gelen seçimle gitsin” dedi.

Pîrsus

Kayyum atanan Pîrsus Belediyesinin çalışanları ve halk, eylem gerçekleştirdi. Seçilmişler ve çalışanlar belediyeye yürüyüş düzenlerken, esnaf kepenk indirerek protesto etti.

Pîrsus Belediyesi’ne atanan kayyumun ardından dün ilçe genelinde fırın ve eczaneler hariç tüm esnaf kepenk kapattı.

Kayyuma tepki PirsusYürüyüş yapan kitle belediyeye 50 metre mesafedeki öğretmenevinin önünde TOMA, akrep tipi zırhlı araçlar ile barikat kuran polisler tarafından engellendi.

Belediyeye ulaşan tüm yolları kapatan polislere karşı kepenk açmayarak tepki gösteren Pîrsuslular, seçilmişler ile birlikte barikat önünde oturma eylemi başlattı. Polisler ise, yetersiz gördükleri barikatları güçlendirmek için belediye etrafına beton bariyerler taşımaya başladı. Oturma eyleminde  “Kayyumu istemiyoruz seçilmiş başkanımızı istiyoruz” pankartı açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu