Güncel

TDİ tutsak aileleri ile buluştu: “Birlikte hareket edersek başarabiliriz”

İstanbul: Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi tarafından yeni KHK’lar ile tutsaklarla giydirilmeye çalışılan Tek Tip Elbise dayatmasına karşı “Tutsak Aileleri Tek Tipi Tartışıyor” şiarı ile toplantılar gerçekleştiriliyor. Dün Gazi Mahallesi’nde yapılan buluşmanın ardından bugün de Sancaktepe’de bir buluşma gerçekleştirildi.

Sancaktepe HDP ilçe binasında biraraya gelen tutsak aileleri ve yakınları sürece dair tartışmalara geçmeden önce kavgada ölümsüzleşenler için saygı duruşu gerçekleştirdi. Ardından Tek Tip Elbise saldırısı karşısında alınacak önlemlerin yanı sıra yakın süreçte  tek tip elbiseye karşı örgütlenecek kampanya üzerine tartışmalar yapılarak öneriler dile getirildi.

 

“Bu sürece yönelik herkesin bir sözü vardır”

Tartışmalara geçmeden önce söz alan Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi temsilcisi yapılan bu toplantıların yakın süreçte örgütlenecek kampanyayı, bu toplantılarla gelecek öneriler ile birlikte daha geniş ve kitlesel bir kampanya örgütleme ihtiyacından kaynaklı yapıldığını dile getirerek “Bu sürece yönelik herkesin bir sözü vardır” diyerek sözü kitleye bıraktı.

Daha sonra salonda söz alan birçok tutsak ailesi geçmiş hapishane deneyimlerinden yola çıkarak, bu saldırılar karşısında ortak bir mücadele hattının örülmemesi karşısında olası bir saldırı ile katliamlarının yaşanabileceğine, tek tip elbisenin sıradan bir saldırı olmadığına, yapılmak istenenin hapishanelerdeki toplumsal muhalefeti bastırarak, her türlü hakkın önüne geçmeye çalışıldığına ve bunu başarabildikleri takdirde aynı saldırının dışarıdaki toplumsal muhalefete daha ağır bir şekilde döneceğine değinildi.

 

“Ancak birlikte hareket edersek başarabiliriz”

Son olarak özellikle Bolu Hapishane müdürünün “Tek tip elbiseyi önce biz giydireceğiz” tehditlerinin yanında Elazığ’da açlık grevinde olan üç kadın tutsağın sürgün edilmesine değinildi. Devletin tarihin birçok döneminde hapishanelere saldırmadan önce kısıtlamalara giderek yaptığı nabız yoklamasıyla saldıracağı anı belirleyemeye çalıştığına ve bugün de mevcut iktidar tarafından aynı yöntemin kullanıldığına vurgu yapılarak, tutsakların bu sürece hazır olduklarının ve fazla vakit kalmadığının altı çizilen toplantıda “Ancak birlikte hareket edersek başarabiliriz” sözleriyle toplantı sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu