Güncel

TDİ: “İranlı anarşist tutsak Soheil Arabi ile dayanışmaya”

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi İran hapishanelerinde hala işkence gören ve tecrit altında tutulan anarşist tutsak Soheil Arabi ile dayanışma çağrısı yaptı

H.Merkezi: İran’da “dini aşağılamak” suçlamasıyla 5 yıl ve “devlet aleyhine propaganda yapmak” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırılan, hapishanede tecrit altında tutulan ve işkence gören anarşist tutsak Soheil Arabi ile dayanışma çağrıları yapılıyor.

Anarşist tutsak için bir dayanışma çağrısı da Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nden geldi. Açıklamada “asranarshism.com internet sitesinde yer alan bilgilere göre Soheil Arabi, Tahran Devrim Mahkemesi tarafından 3 hafta önce toplam 6 yıl hapis cezasına çarptırılırken, eşi Nastaran Naimi’ye de 1 yıl 6 ay ceza verildi. Arabi’nin tutulduğu hapishanede işkence gördüğü, burnunun kırık olduğu, gözlerinin şiştiği, 1 Haziran’da ameliyata alındığı ancak askerlerin Arabi’yi Khomeini Hastanesi’nde de darp ettiği belirtiliyor” bilgileri verildi.

“Soheil Arabi yalnız değildir”

Sağlık durumunun kötü olmasına rağmen Tahran Hapishanesi’nin karantina bölümüne alınan Arabi halen burada tutulduğunu ve Arabi’nin bu koşullarda tedavi görmeyi kabul etmediğini belirten TDİ, “Bizler de Tutsaklar Dayanışma İnisiyatifi olarak Soheil Arabi’nin yalnız olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz ve diyoruz ki: TECRİT ÖLDÜRÜR DAYANIŞMA YAŞATIR!” sözleri ile açıklamasını sonlandırdı.

Soheil Arabi hakkında

Soheil Arabi 2013 yılının Kasım ayında da facebook paylaşımları nedeniyle tutuklanmış, 30 Ağustos 2014’te “İslam Peygamberine Hakaret Suçu” işlediği gerekçesiyle önce idam cezasına, 4 Eylül’de ise “İran Yüksek Liderini Aşağılamak” ve “Devlet Aleyhine Propaganda” suçlamalarıyla üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Hakkındaki hüküm 2015 yılının Eylül ayında “13 din kitabı okuması ve iki yıl teoloji eğitimi görmesi” olarak değiştirilmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu