Güncel

TDİ yasaklara karşı kitap kampanyası

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, hapishanelerde uygulanan kitap yasaklarına karşı mahpuslara mektup ve kitap gönderme çağrısı yaptı.

H.Merkezi: Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nden hapishanelerdeki kitap yasaklarına karşı kampanyası başlattığını duyurdu.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, hapishanelerde uygulanan kitap yasaklarına karşı mahpuslarla dayanışma için mektup ve kitap gönderme çağrısında bulundu.

Siyasi mahpuslara gönderilen mektupların “onlar için dünyaya açılan pencere” olduğu hatırlatılan açıklamada hapishanelerde OHAL ile birlikte artan keyfi yaptırımların bir ayağını da kitap yasaklarının oluşturduğuna dikkat çekildi. Hapishaneden hapishaneye değişen uygulama ile kimi mahpusların tüm kitapları ellerinden alındı, kimilerine ise 7 ile 15 adet arasında kısıtlama getirildi.

Açıklamada Sincan F Tipi Hapishanesi’nde tutulan Zeki Bayhan isimli mahpusun, hapishane eğitim komisyonunun keyfi bir uygulamayla kitaplarını kendisine vermemesi üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne başvuduğu ve mahkemenin uygulamayı “ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale” olarak kabul ettiği hatuırlatıldı.

“Hapishanelerdeki keyfi uygulama ve yasakların sadece yasal yollarla kaldırılamayacağının da bilincindeyiz” denilen açıklamada edinilen kazanımların mücadele ile korunacağının altı çizildi ve gönderilecek her bir kitabın, mektubun yasakları aşma ve dayanışma açısından önemi vurgulandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu