Kadın

Tecavüzcüleri koruyan yargıdan hesap soracağız!

Bingöl’de 2011 yılında 16 yaşındaki E. A. isimli çocuğa aralarında uzman çavuşların da bulunduğu askerler cinsel istismarda bulundukları ve tecavüz ettikleri gerekçesiyle Bingöl Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklanmış, daha sonra bir üst mahkeme tarafından devlet geleneğine uygun olarak salıverilmiş ve davaya da gizlilik kararı konulmuştur.

Antakya Kadın Platformu bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla bu durumu kınadı. Eğitim-Sen önünde toplanan kadınlar “Tacize tecavüze hayır” “Tecavüzcü devlet istemiyoruz” sloganları atarak Saray Caddesi boyunca yürüdü. Yürüyüş sırasında bazı kadınlar hazırladıkları dövizleri ağaçlara asarak, duvarlara ve yerlere yapıştırarak insanlara tecavüze sesiz kalamayalım mesajı verdi.

Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ümran Büyükaşık “Bu olay kürt coğrafyasındaki yaygın devlet aklı ve pratiği ile yine karşımıza çıkmıştır. Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz devlet ve yargı işbirliğiyle gerçekleşmekte, bu suçlar kamuoyunda gerçek olmayan verilerle örtbas edilmekte ve gizlenmektedir.” diyerek “Devletin kadınlara uygulanan şiddeti, tacizi, tecavüzü destekleyen olduğunu N.Ç. davasındaki pratiğinden biliyoruz” dedi.

Antakya Kadın Platformu olarak “Olay bütün detayları ile açıklığa kavuşana kadar davanın takipçisi olacağız.” denilerek açıklama sonlandırıldı.

(Antakya YDK)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu